Gdzie to powietrze?

Cel doświadczenia:

Czy gasiłeś kiedyś świeczkę? Na pewno! Ale co się stanie, kiedy świeczkę ustawimy za różnymi przedmiotami, uda się ją zgasić? Przekonaj się sam!

Problem do rozwiązania

Czy gasiłeś kiedyś świeczkę? Na pewno! Ale co się stanie, kiedy świeczkę ustawimy za różnymi przedmiotami, uda się ją zgasić? Przekonaj się sam!

Spis materiałów

  1. kilka świeczek
  2. zapałki
  3. szklana butelka
  4. prostokątne pudełko
  5. słoik
  6. kubek
  7. butelka ze środkiem myjącym

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Wszystkie przedmioty ustaw na stole, jeden obok drugiego. Za nimi postaw świeczki.
  2. Zapal świeczki i spróbuj zdmuchnąć jej płomień, dmuchając na wszystkie przedmioty po kolei.
  3. Czy udało ci się zgasić płomień którejś świeczki?

Pytania do doświadczenia

  1. Dlaczego piłka się unosi, kiedy kierujesz na nią strumień powietrza od dołu?
  2. Co się dzieje z powietrzem, kiedy kierujemy je na prostokątny przedmiot?
  3. Dlaczego samolot ma skrzydła?

Interpretacje wyników

Według prawa Bernoulliego zewnętrze ciśnienie powietrza dociska do okrągłej butelki prąd powietrza powstały podczas dmuchania. Poruszone powietrze prawie z taką samą siłą przemieści się za butelką i zagasi płomień.

Ciekawostki

Eksperymentalny bezpilotowy samolot X-43A zbudowany przez agencję kosmiczną NASA osiągnął na krótko 16 listopada 2004 roku szybkość prawie dziesięciokrotnie przekraczającą szybkość dźwięku, dokładnie 9,8 machów, co stanowi około 11300km/h. W ten sposób pobity został poprzedni rekord prędkości, ustanowiony przez samolot takiego samego typu kilka miesięcy temu, kiedy maszyna osiągnęła szybkość siedmiokrotnie przekraczającą szybkość dźwięku, czyli 7 machów.

Powiązane doświadczenia

19.06.2018

Do czego owcy potrzebna jest wełna?

Problem do rozwiązania Jak zwierzęta utrzymują odpowiednią dla siebie temperaturę ciała? W ubraniu z jakiego materiału będzie nam najcieplej w zimę? Spis materiałów wełniany sweter trzy szklanki woda (ciepła i zimna) Doświadczenie można rozbudować o inne materiały, np. bawełnę (pochodzenie roślinne), poliester (syntetyk), jedwab (pochodzenie zwierzęce) i inne, nie tylko...
19.09.2018

Tajna broń mrówek

Problem do rozwiązania Jak tak małe stworzenia jak mrówki mogą bronić się przed dużymi zwierzętami w lesie, które mogłyby zniszczyć ich mrowisko? Spis materiałów chusteczka higieniczna mrowisko długi drewniany kijek Etapy przeprowadzania doświadczenia Podczas wyprawy do lasu znajdź mrowisko. Podejdź do niego ostrożnie. Do drewnianego patyka przywiąż chusteczkę. Przez 30...
10.08.2018

Gdzie ten środek ciężkości?

Problem do rozwiązania Mówiąc o środku ciężkości najczęściej (czyli w naszym ziemskim doświadczeniu – w jednorodnym polu grawitacyjnym) myślimy o środku masy. Położenie środka ciężkości można określić zarówno dla pojedynczego elementu jak i ich zbioru. Zachwianie równowagi spowodowane jest przesunięciem środka ciężkości. W doświadczeniu będzie można przesuwać środek ciężkości. Spis...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.