Gdzie ten środek ciężkości?

Cel doświadczenia:

Mówiąc o środku ciężkości najczęściej (czyli w naszym ziemskim doświadczeniu – w jednorodnym polu grawitacyjnym) myślimy o środku masy. Położenie środka ciężkości można określić zarówno dla pojedynczego elementu jak i ich zbioru. Zachwianie równowagi spowodowane jest przesunięciem środka ciężkości. W doświadczeniu będzie można przesuwać środek ciężkości.

Problem do rozwiązania

Mówiąc o środku ciężkości najczęściej (czyli w naszym ziemskim doświadczeniu – w jednorodnym polu grawitacyjnym) myślimy o środku masy. Położenie środka ciężkości można określić zarówno dla pojedynczego elementu jak i ich zbioru. Zachwianie równowagi spowodowane jest przesunięciem środka ciężkości. W doświadczeniu będzie można przesuwać środek ciężkości.

Spis materiałów

  1. małe pudełko plastikowe lub papierowe np. po butach
  2. kilkanaście kamieni różnej wielkości lub inne ciężkie, nieprzesuwające się elementy (ilość i wielkość zależna od wielkości pudełka)
  3. taśma malarska (lub inna łatwa do usunięcia z powierzchni mebla)
  4. płaski wysoki mebel np. stół, taboret, komoda

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Pudełko postaw na rogu mebla i przesuwaj je poza jego krawędzie.
  2. Jeśli małe przesunięcie powoduje zachwianie równowagi to znaczy, że znalazłeś środek ciężkości.
  3. Na blacie mebla zaznacz taśmą położenie krawędzi pudełka.
  4. Ułóż kamienie w pudełku (możesz je przykleić by się nie przesuwały).
  5. Wyznacz ponownie środek ciężkości pudełka.
  6. Zaznaczaj taśmą jak mogłeś wysunąć pudełko poza blat.
  7. Następnie rozłóż kamienie przy ściankach pudełka i ponownie wyznacz środek ciężkości układu ciał.
  8. Zaznaczaj taśmą jak mogłeś wysunąć pudełko poza blat.

Umieścić we wszystkich rogach takie same 4 obciążniki, co wówczas się stanie?

Pytania do doświadczenia

  1. Jak daleko możesz wysuwać puste pudełko, a jak z obciążnikami?
  2. Jak znajdziesz środek ciężkości dla innych kształtów pudełek?
  3. Co się zmieni, gdy kamienie będą w różnych narożnikach?
  4. Sprawdź jak przesunie się środek ciężkości, gdy umieścisz różnej wielkości kamienie po przekątnych pudełka?

Interpretacje wyników

Puste symetryczne pudełko ma środek ciężkości dokładni na środku. Włożenie kamieni przesuwa jego środek ciężkości, co sprawia, że można manipulować jego stabilnym położeniem nad krawędzią stołu.

Ciekawostki

  1. Równowagą dla ciężkiej korony drzewa i jego pnia jest rozbudowany system korzeniowy. Korzenie rozchodzą się w podobnej odległości od pnia jak od korony drzewa. Drzewa są stabilne poprzez symetryczne powiększanie się rośliny.

Powiązane doświadczenia

19.06.2018

Czy wszystkie ptaki latają?

Problem do rozwiązania Jaki kształt powinno mieć skrzydło ptaka, żeby unieść go w powietrze? Co to znaczy, że coś ma „opływowy kształt”? Spis materiałów słomka tasiemka pusty karton (po mleku, soku) jajko dwie kartki Etapy przeprowadzania doświadczenia Przyklej tasiemkę do końca słomki Dmuchnij przez słomkę- tasiemka powinna łopotać Dmuchnij przez...
02.08.2018

Tworzywa sztuczne od krowy

Problem do rozwiązania Czy możliwe jest przygotowanie tworzywa sztucznego z mleka? W jaki sposób oddzielić potrzebne w tym celu białko? Eksperyment ma na celu zapoznać uczestnika z najważniejszym i głównym białkiem występującym w mleku – kazeiną, ze zjawiskiem koagulacji oraz pojęciem naturalnych polimerów. Spis materiałów Mleko 0.5l Ocet Barwniki Kuchenka...
22.02.2019

Efekt Stroopa

Problem do rozwiązania Umiesz nazwać podstawowe kolory? Jak myślisz, jak szybko jesteś w stanie zareagować i nazwać dany kolor? W tym doświadczeniu możesz sprawdzić, co wpływa na Twój czas reakcji! Spis materiałów Kartka z 2 zestawami kolorów – załącznik Etapy przeprowadzania doświadczenia Jak najszybciej powiedz, jakimi kolorami zapisane są słowa...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.