Dmuchnij w butelkę

Cel doświadczenia:

„Z pustego i Salomon nie naleje.” – często możemy usłyszeć to powiedzenie. A czy do pustego naczynia można coś wdmuchnąć? Co to znaczy, że coś jest puste? Sprawdź w tym doświadczeniu!

Dziedzina:

Data publikacji:

2018-09-05

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

„Z pustego i Salomon nie naleje.” – często możemy usłyszeć to powiedzenie. A czy do pustego naczynia można coś wdmuchnąć? Co to znaczy, że coś jest puste? Sprawdź w tym doświadczeniu!

Spis materiałów

  1. sucha szklana butelka z długą szyjką, np. po winie
  2. kawałek folii aluminiowej

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Folię aluminiową zgnieć w kulkę wielkości połowy paznokcia.
  2. Butelkę połóż poziomo na stole. Przytrzymuj ją, by nie spadła. Możesz też przykleić ją do stołu taśmą klejącą.
  3. Umieść kulkę w szyjce butelki (przy samym wylocie). Spróbuj wdmuchnąć kulkę do środka, nie dotykając ustami butelki. Niech każdy w grupie zmierzy się z tym zadaniem.

Pytania do doświadczenia

  1. Co znajduje się w środku butelki?
  2. Co właściwie próbujemy umieścić w butelce, gdy dmuchamy? Czym dmuchany?
  3. Czy można zwiększyć pojemność szklanej butelki?
  4. Co zrobić, żeby kulka wpadła do butelki?

Powiązane doświadczenia

28.05.2019

Czy tarcie ma znaczenie?

Problem do rozwiązania W doświadczeniu zbadamy, czy używając przedmiotów codziennego użytku możemy udowodnić, że tarcie to bardzo duża siła i nie należy jej lekceważyć. Spis materiałów plastikowa butelka ryż ołówek Etapy przeprowadzania doświadczenia Do małej lub dużej plastikowej butelki wsyp ryżu, tak aby ziarenka szczelnie do siebie przylegały, możesz w...
11.09.2018

Koniec z puszką

Problem do rozwiązania Co się dzieje z powietrzem przy szybkim obniżeniu jego temperatury? Czy może to być groźne? A może da się to jakoś wykorzystać? Na pewno sprawdzisz to w tym doświadczeniu! Spis materiałów aluminiowa puszka po napoju wiadro lub miska palnik gazowy metalowe obcęgi (szczypce do trzymania puszki) zimna...
02.08.2018

Przechytrzyć pietruszkę

Problem do rozwiązania Co się stanie z rośliną, kiedy zmienimy jej położenie? Czy odwracając ją „do góry nogami”, korzeń będzie rósł do góry? Spis materiałów duża pietruszka z pędami sznurek woda wkrętarka nóż paprotka Etapy przeprowadzania doświadczenia Doświadczenie 1 Utnij dolną część pietruszki pozostawiając jej grubszą część (górną z liśćmi).
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.