Czy tarcie ma znaczenie?

Cel doświadczenia:

Czy zastanawiasz się czasem, co powoduje, że bez problemu przemieszczasz się po chodniku, a co może się wydarzyć, kiedy zimą dojdzie do miejscowego oblodzenia, czy może się ono stać dla ciebie niebezpieczne? Wykonaj doświadczenie i odpowiedz, czy tarcie ma znaczenie.

Dziedzina:

Data publikacji:

2019-05-28

Autor:

Aneta Kołton-Janiga

Problem do rozwiązania

W doświadczeniu zbadamy, czy używając przedmiotów codziennego użytku możemy udowodnić, że tarcie to bardzo duża siła i nie należy jej lekceważyć.

Spis materiałów

  1. plastikowa butelka
  2. ryż
  3. ołówek

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Do małej lub dużej plastikowej butelki wsyp ryżu, tak aby ziarenka szczelnie do siebie przylegały, możesz w tym celu użyć szerokiego narzędzia, które zmieści się do wylotu butelki.
  2. Do ryżu znajdującego się w butelce wbij ołówek na ¾ długości, a następnie złap za wystający koniec i podnieś ołówek do góry.
Model wykonany przez Klubowiczów KMO Eksplorek na 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Pytania do doświadczenia

  1. Co obserwujesz?
  2. Dlaczego tak się stało?
  3. Co to jest tarcie?

Opis zjawiska

Siła tarcia, którą mają dwie oddziałujące na siebie powierzchnie, im są bardziej chropowate, tym tarcie jest większe. Dzięki tarciu możemy chodzić i nie przewracamy się. Możemy hamować. Tarcie umożliwia nam również  podnoszenie szklanki czy kubka ze stołu.

Powiązane doświadczenia

10.09.2018

Lądowisko dla jajka

Problem do rozwiązania Z jakiej, najwyższej wysokości jesteś w stanie zrzucić jajko, tak, żeby się nie potłukło? Spis materiałów po jednym jajku dla każdej z grup Można wykorzystać dowolne dodatkowe materiały, np. słomki kubki plastikowe taśma klejąca balony kartki papieru Etapy przeprowadzania doświadczenia To zadanie najlepiej wykonywać w zespołach. Niech...
11.09.2018

Koniec z puszką

Problem do rozwiązania Co się dzieje z powietrzem przy szybkim obniżeniu jego temperatury? Czy może to być groźne? A może da się to jakoś wykorzystać? Na pewno sprawdzisz to w tym doświadczeniu! Spis materiałów aluminiowa puszka po napoju wiadro lub miska palnik gazowy metalowe obcęgi (szczypce do trzymania puszki) zimna...
21.02.2020

Ile wody jest w butelce?

Problem do rozwiązania Wszystkie przedmioty wokół nas mają jakiś kształt, są kwadratowe, okrągłe, podłużne, owalne itp. Mogą też mieć nieregularny kształt. Uczestnicy eksperymentu zbadają, jaki kształt ma woda. To doświadczenie stanowi doskonałe wprowadzenie do tematu związanego z postrzeganiem i określaniem objętości płynów (Obszar IV, pkt 13 z Podstawy Programowej wychowania...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.