Czy masz dobre poczucie czasu?

Cel doświadczenia:

Jakie masz poczucie czasu? Czy umiesz precyzyjnie określić ile czasu mija? Kiedy jest to łatwiejsze, a kiedy trudniejsze? Co na to wpływa? Wykonaj to doświadczenie i porównaj swoje wyniki z innymi!

Dziedzina:

Data publikacji:

2018-09-05

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Jakie masz poczucie czasu? Czy umiesz precyzyjnie określić ile czasu mija? Kiedy jest to łatwiejsze, a kiedy trudniejsze? Co na to wpływa? Wykonaj to doświadczenie i porównaj swoje wyniki z innymi!

Spis materiałów

  1. stoper
  2. dowolny odtwarzacz muzyki
  3. 30–60-sekundowe fragmenty utworów muzycznych wolnych i bardzo szybkich
  4. szczelna przepaska do oczu (np. opaska ułatwiająca spanie w podróży, ciemna chustka)

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Podziel zespół na grupy w pary, które będą prowadziły określony pomiar, powtarzając go na kilku osobach.
  2. W każdej grupie lub parze wykonaj pomiary szacowania upływu czasu podczas wolnej i szybkiej melodii. Jedna osoba uruchamia muzykę i stoper, a pozostałe mają dać sygnał do zatrzymania pomiaru, gdy uznają, że minęło 20 sekund. Zanotuj wyniki. Pomiar dla każdej piosenki powtórzcie 3 razy.
  3. Po zakończeniu pomiarów każda grupa lub osoba dokonująca pomiaru prezentuje otrzymane wyniki (wartości średnie z 3 pomiarów).
  4. Zestaw wyniki wszystkich grup w widocznej dla wszystkich formie (tabela, wykres).
  5. Omów wyniki pomiarów czasu wykonanych w różnych warunkach. Jakie są podobieństwa i różnice w wynikach? Czy są widoczne jakieś zależności? Z czego one wynikają? Jaki jest średni wynik dla całej klasy i jakie są od niego odchylenia ?

ZRÓB TO INACZEJ

Zamiast muzyki spróbuj przez określony czas oglądać film i zmierzyć upływający czas.

Pytania do doświadczenia

  1. Jak najdokładniej odliczać sekundy, nie mając zegarka?
  2. Dlaczego doświadczenia należy powtarzać wiele razy?
  3. Czy naukowiec zawsze może wierzyć własnym oczom i uszom?

Powiązane doświadczenia

19.09.2018

Ile zapamiętasz?

Problem do rozwiązania Myślisz, że jesteś dobry w zapamiętywanie? Czy wszystko zapamiętujesz tak samo? Które elementy lepiej? Da się to wyćwiczyć? Sprawdzisz to i porównasz swoje wyniki na tle innych w tym doświadczeniu! Spis materiałów kartki długopisy Etapy przeprowadzania doświadczenia Doświadczenie należy wykonywać w parach. Przygotuj sobie kartki, a na...
21.02.2020

Obieg wody

Problem do rozwiązania Podczas doświadczenia klubowicze określą, czy temperatura środowiska wpływa na tempo parowania i skraplania wody. Jednocześnie dowiedzą się, czym jest para wodna i wilgotność powietrza oraz jak powstają chmury. Wskazówki dla opiekuna Podczas doświadczenia można realizować elementy Podstawy Programowej wychowania przedszkolnego: Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane...
05.09.2018

(Nie)zwykła fontanna

Problem do rozwiązania Jak sprawić, żeby zbudowana przez Ciebie fontanna miała silniejszy lub słabszy strumień? Od czego zależy siła, z jaką wylewa się woda? W tym doświadczeniu zbudujesz prosty przyrząd, który pomoże zobrazować odpowiedzi na te pytania. Spis materiałów plastikowa, giętka rurka taśma klejąca plastikowa część (końcówka) kroplomierza – opcjonalnie...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.