Co w wodzie piszczy?

Cel doświadczenia:

Co to znaczy, że woda jest czysta? Kiedy nadaje się do picia? Co żyje w wodzie? Sprawdź!

Dziedzina:

Data publikacji:

2018-09-05

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Co to znaczy, że woda jest czysta? Kiedy nadaje się do picia? Co żyje w wodzie? Sprawdź!

Spis materiałów

  1. 5 słoiczków z bezbarwnego szkła, tworzywa
  2. szkło powiększające
  3. test akwarystyczny do określania stężenia azotanów
  4. test akwarystyczny do określania stężenia azotynów
  5. test akwarystyczny do określania stężenia fosforanów
  6. marker wodoodporny
  7. notatnik
  8. ołówek
  9. mikroskop (nie jest niezbędny)

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Pobierz próbki wody z pięciu różnych zbiorników wodnych. Pamiętaj, aby przed pobraniem próbki przepłukać słoik wodą, którą będziesz badać.
  2. Opisz każdy słoiczek – umieść na nim następujące informacje: datę i miejsce pobrania próbki oraz imię osoby pobierającej próbkę.
  3. Określ barwę, przezroczystość i zapach wody we wszystkich próbkach.
  4. Za pomocą szkła powiększającego sprawdź, czy w próbkach wody znajdują się jakieś organizmy.
  5. Przeprowadź testy określające zawartość niektórych związków chemicznych w badanych próbkach (azotanów, azotynów i fosforanów).
  6. Sprawdź pod mikroskopem, czy w wodzie znajdują się organizmy mikroskopijnej wielkości.
  7. Zbadaj wygląd i skład chemiczny wody w różnych porach roku. Porównaj wyniki badań i sprawdź, czy któreś cechy próbek zmieniają się w zależności od pory roku.
  8. Możesz wykonać również posiewy mikroorganizmów z pobranej próbki wody. Jak wykonać pożywkę i przeprowadzić hodowlę dowiesz się w scenariuszu Mikro-zoo.

Pytania do doświadczenia

  1. Jakie czynniki mają wpływ na barwę i zapach wody?
  2. Czy zawartość jonów w wodzie zależy od miejsca poboru próbek?
  3. Od jakich czynników zależą wyniki testów chemicznych badanej wody?
  4. Znalazłeś/aś jakieś żyjątka w wodzie? Potrafisz je zidentyfikować?

Powiązane doświadczenia

02.08.2018

Elektrochemiczne żarłacze

Problem do rozwiązania Czy folia aluminiowa reaguje z roztworem siarczanu miedzi? Jaki jest wpływ soli na pasywowaną (tzn. ochronną warstewkę utworzoną z tlenków glinu na powierzchni glinu, która stanowi barierę ochronną blokując dostęp do jego powierzchni)? Doświadczenie ma na celu zapoznać klubowiczów z szeregiem aktywności metali, czyli ze zjawiskiem wypierania...
05.09.2018

Butelkowa orkiestra

Problem do rozwiązania Od czego zależy wysokość dźwięku? Jak nią manipulować? Wykonaj proste instrumenty muzyczne i zagraj melodię! Spis materiałów kilka szklanych i plastikowych butelek woda Etapy przeprowadzania doświadczenia Napełnij wodą jedną butelkę do około 1/3 objętości. Dmuchnij w ustnik butelki pod kątem 90 stopni. Co się wtedy dzieje? Drugą...
19.06.2018

Kolorowe prążki w galaretce

Problem do rozwiązania Na podstawie obserwacji wyników eksperymentu można się przekonać, jaki wpływ na transmisję światła spolaryzowanego mają wewnętrzne naprężenia w prześwietlanym materiale. Spis materiałów Małe plastikowe lub szklane naczynie o objętości około 100 ml – koniecznie przeźroczyste (najlepiej w kształcie prostopadłościanu) Żelatyna spożywcza Woda Dwa polaryzatory liniowe (mogą być...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.