Ciecz nienewtonowska

Cel doświadczenia:

Ciecz nienewtonowska niezmiennie zadziwia i daje radość. Co to jest? Dlaczego nazywana jest nienewtonowską? Wykonaj ja tak, jak w przepisie i sprawdź sam/a!

Dziedzina:

Data publikacji:

2018-09-05

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Ciecz nienewtonowska niezmiennie zadziwia i daje radość. Co to jest? Dlaczego nazywana jest nienewtonowską? Wykonaj ja tak, jak w przepisie i sprawdź sam/a!

Spis materiałów

  1. miska lub miednica
  2. mąka ziemniaczana
  3. zimna woda

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Do naczynia wsyp mąkę ziemniaczaną a następnie stopniowo dolewaj wodę cały czas mieszając, aż do momentu uzyskania cieczy o konsystencji gęstej farby.
  2. Zanurz ręce (raz szybko, raz wolno), uderz pięścią w powierzchnię stworzonej substancji. Nabierz niewielką ilość cieczy w dłonie i lepimy kulki.

ZRÓB TO INACZEJ

Spróbuj zrobić kolorową ciecz, zastanów się, czego można dodać, aby ją zabarwić.

Pytania do doświadczenia

  1. Co się dzieje, kiedy wkładamy dłoń do cieczy i kiedy uderzamy ją pięścią?
  2. Czy po kilku godzinach ciecz ma nadal taka samą konsystencję?
  3. Czy gęstość tej substancji się zmienia? A lepkość?
  4. Od czego zależy płynność cieczy nienewtonowskiej?

Powiązane doświadczenia

10.08.2018

Gdzie ten środek ciężkości?

Problem do rozwiązania Mówiąc o środku ciężkości najczęściej (czyli w naszym ziemskim doświadczeniu – w jednorodnym polu grawitacyjnym) myślimy o środku masy. Położenie środka ciężkości można określić zarówno dla pojedynczego elementu jak i ich zbioru. Zachwianie równowagi spowodowane jest przesunięciem środka ciężkości. W doświadczeniu będzie można przesuwać środek ciężkości. Spis...
21.10.2019

Karmelowa wróżba

Problem do rozwiązania Klubowicze pod nadzorem opiekuna odkrywają właściwości cukru, robiąc lizaki z karmelizowanego cukru. Każdy z nich sam wylewa masę karmelową na papier do pieczenia, nadając wyjątkowe kształty stworzonym przez siebie lizakom. Co przypominają swoją formą smakołyki? To już zależy od wyobraźni klubowiczów. Może to być wróżba na przyszłość.
02.08.2018

Krzywy rysunek, prosty obraz

Problem do rozwiązania Przeglądając się w lustrze płaskim (np. zwykłym lustrze łazienkowym) widzimy obraz bez zniekształceń. Z kolei obrazy, które powstają w krzywych zwierciadłach są czasem zupełnie niepodobne do przedmiotów, które odbijają. W doświadczeniu będzie można się przekonać jak należy zniekształcić proste kształty, litery by były rozpoznawalne w krzywych zwierciadłach.
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.