Od piszczałki do tuby

Cel doświadczenia:

Jak ze słomek i papieru stworzyć instrumenty dla całej orkiestry? Sprawdź, jak zagrasz na własnoręcznie zrobionej piszczałce lub tubie!

Dziedzina:

Data publikacji:

2019-02-22

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Jak ze słomek i papieru stworzyć instrumenty dla całej orkiestry? Sprawdź, jak zagrasz na własnoręcznie zrobionej piszczałce lub tubie!

Spis materiałów

Na jedną grupę:

  1. plastikowe słomki do napojów
  2. nożyczki
  3. papierowa taśma klejąca
  4. elastyczne kartony i/lub kartki różnej wielkości

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Słomkę do napojów obetnij z jednej strony w „szpic” i spłaszcz ten koniec rurki ściskając go.
  2. Włóż słomkę do ust spłaszczonym końcem i ściśnij wargami. Po odpowiednim dmuchnięciu powinien wydostać się dźwięk.
  3. Obetnij kawałek rurki i sprawdź, jak zmienia się wydawany dźwięk. Skracaj rurkę craz bardziej i sprawdzaj, jak dalej zmienia się wydawany dźwięk.
  4. Z kartonów lub papieru rożnej wielkości wykonaj tuby, zwijając kawałki w stożek. Postaraj se zrobić różne tuby – wąskie i szeroki, długie i krótkie, z grubszego i cieńszego papieru.
  5. Stożek umieść na końcu słomki, tak, żeby jej wylot znajdował się w stożku.
  6. Powtórz wydawanie dźwięków wkładając do różnych stożków różne słomki.
  7. Przygotujcie instrument dla każdego członka grupy.
  8. Stwórzcie oryginalny utwór muzyczny i zaprezentujcie innym grupom.

Uwaga! Z instrumentu może wydobywać się ślina, więc nie grajcie komuś w twarz! 🙂

Pytania do doświadczenia

  1. Jak uzyskać najgłośniejszy dźwięk?
  2. Jak uzyskać wysokie, a jak niskie dźwięki?
  3. Dlaczego dźwięki mają różną wysokość i głośność?
  4.  Jak stworzyć orkiestrę, w której instrumenty grają w jednej tonacji, nie przeszkadzając sobie?

Powiązane doświadczenia

05.09.2018

Blisko, bliżej, za blisko

Problem do rozwiązania Czym jest przestrzeń osobista? Czy każdy człowiek ma podobne potrzeby względem swojej przestrzeni? Od czego zależy jej rozmiar? Sprawdź, jakie potrzeby względem przestrzeni osobistej masz Ty, jakie mają Twoi znajomi, a jaką nieznajomi w przestrzeni publicznej. Spis materiałów Kartki Długopisy Miarka/centymetr/metrówka Etapy przeprowadzania doświadczenia Doświadczenie 1 Udaj...
19.06.2018

Wzmocnij dźwięk

Problem do rozwiązania Jak lepiej usłyszeć bardzo ciche dźwięki? Spis materiałów Gumowy wąż o długości ok.1,5m – 2m i średnicy ok.1cm Dwa lejki, mogą być różnego wymiaru Zegarek (budzik) wskazówkowy, mechaniczny Taśma klejąca Nożyczki Etapy przeprowadzania doświadczenia Połóż zegarek ok. 2m od siebie. Sprawdź, czy słyszysz tykanie. Za pomocą taśmy...
10.09.2018

Mikroskop z komórki

Problem do rozwiązania Mikroskop kojarzy się często z zaawansowanym sprzętem stojącym w pracowni biologicznej lub laboratorium. Możesz go jednak zrobić z prostych elementów i zawsze mieć pod ręką! Spis materiałów telefon komórkowy wskaźnik laserowy (najlepiej jego najprostszy model) plastelina nożyczki lub kombinerki Etapy przeprowadzania doświadczenia Rozkręć wskaźnik i z pomocą...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.