Ile zapamiętasz?

Cel doświadczenia:

Myślisz, że jesteś dobry w zapamiętywanie? Czy wszystko zapamiętujesz tak samo? Które elementy lepiej? Da się to wyćwiczyć? Sprawdzisz to i porównasz swoje wyniki na tle innych w tym doświadczeniu!

Problem do rozwiązania

Myślisz, że jesteś dobry w zapamiętywanie? Czy wszystko zapamiętujesz tak samo? Które elementy lepiej? Da się to wyćwiczyć? Sprawdzisz to i porównasz swoje wyniki na tle innych w tym doświadczeniu!

Spis materiałów

  1. kartki
  2. długopisy

Etapy przeprowadzania doświadczenia

Doświadczenie należy wykonywać w parach.

  1. Przygotuj sobie kartki, a na każdej z nich zapisz ciąg 12 cyfr w przypadkowej kolejności (tak, aby żadna z cyfr nie powtarzała się więcej niż dwa razy). Kartek powinno być więcej, niż jest osób w grupie.
  2. Poinformuj swojego partnera, że za chwilę przeczytasz mu ciąg cyfr, a jego zadaniem jest zapamiętanie jak największej części tego ciągu i powtórzenie go zaraz po tym gdy Ty skończysz czytać.
  3. Przeczytaj na głos swojemu partnerowi 12 cyfr i od razu poproś o ich powtórzenie. Czytaj w tempie jedna cyfra na jedną sekundę. Zapisuj uważnie to, co mówi, nie proś o powtórzenie.
  4. Porównaj ciąg zapamiętany prze partnera z ciągiem, który czytałeś. Ile kolejnych cyfr udało się zapamiętać (od pierwszej do ostatniej wymienionej poprawnie)?
  5. Zamieńcie się rolami.
  6. Zapiszcie wyniki całej grupy i policzcie ile cyfr średnio udało się Wam zapamiętać.

Zrób to inaczej

  • Zastąp cyfry liczbami (np. 29, 1000, 45, 11, 66, 100).
  • Zastąp cyfry przypadkowymi wyrazami.
  • Zastąp cyfry zdaniem składającym się z 12 wyrazów.
  • Zastąp cyfry narysowanymi figurami geometrycznymi.
  • Zamiast czytać cyfry, liczby, wyrazy pokaż je wyraźnie napisane na kartce przez 8 sekund i poproś o zapisanie tego, co partner zapamiętał.
  • Przeprowadź badanie na osobach w różnym wieku i w różnych warunkach. Sprawdź kiedy ludziom udaje się zapamiętać najwięcej, a kiedy najmniej obiektów.
  • Sprawdź czy powtórne przeczytanie ciągu cyfr zwiększy liczbę prawidłowo zapamiętanych elementów.

Pytania do doświadczenia

  1. Ile cyfr średnio udało się zapamiętać w waszej grupie? Jaki był rekord – ile najwięcej cyfr udało się komuś zapamiętać?
  2. Co utrudniało zapamiętywanie? Co ułatwiało zapamiętywanie?
  3. Czy inne elementy (liczby, wyrazy, figury geometryczne) byłoby łatwiej czy trudniej zapamiętać?

Powiązane doświadczenia

21.02.2020

Obieg wody

Problem do rozwiązania Podczas doświadczenia klubowicze określą, czy temperatura środowiska wpływa na tempo parowania i skraplania wody. Jednocześnie dowiedzą się, czym jest para wodna i wilgotność powietrza oraz jak powstają chmury. Wskazówki dla opiekuna Podczas doświadczenia można realizować elementy Podstawy Programowej wychowania przedszkolnego: Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane...
19.06.2018

Trójwymiarowe farby

Problem do rozwiązania Celem doświadczenia jest wykorzystanie masy solnej (właściwości skrobi) do przygotowania materiału plastycznego służącego do tworzenia rysunków trójwymiarowych. Zadanie to rozwija kreatywność oraz zdolności manualne. W jaki sposób stworzyć wyjątkowe rysunki z efektem 3D? Spis materiałów Letnia woda Mąka ziemniaczana Sól Barwniki spożywcze Talerzyki/miseczki plastikowe lub szklane Patyczki...
21.10.2019

Karmelowa wróżba

Problem do rozwiązania Klubowicze pod nadzorem opiekuna odkrywają właściwości cukru, robiąc lizaki z karmelizowanego cukru. Każdy z nich sam wylewa masę karmelową na papier do pieczenia, nadając wyjątkowe kształty stworzonym przez siebie lizakom. Co przypominają swoją formą smakołyki? To już zależy od wyobraźni klubowiczów. Może to być wróżba na przyszłość.
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.