Hodowanie rzeżuchy

Cel doświadczenia:

Czy masz dryg do hodowli roślin? Każdy krzaczek, pnącze i kwiatek rozkwita pod Twoją opieką? A może odwrotnie? Może wszystkie organizmy rosnące w doniczkach z niewiadomych powodów usychają, gdy tylko zaczynasz się nimi zajmować? Od czego zależy szybkość wzrostu roślin? W tym doświadczeniu możesz sprawdzić kilka ważnych parametrów!

Dziedzina:

Słowa kluczowe:

Data publikacji:

2018-09-19

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Czy masz dryg do hodowli roślin? Każdy krzaczek, pnącze i kwiatek rozkwita pod Twoją opieką?  A może odwrotnie? Może wszystkie organizmy rosnące w doniczkach z niewiadomych powodów usychają, gdy tylko zaczynasz się nimi zajmować? Od czego zależy szybkość wzrostu roślin? W tym doświadczeniu możesz sprawdzić kilka ważnych parametrów!

Spis materiałów

  1. nasiona rzeżuchy
  2. flamaster wodoodporny
  3. woda destylowana
  4. sól kuchenna
  5. soda oczyszczona
  6. ocet
  7. woda mineralna niegazowana
  8. nawóz do kwiatów
  9. wata
  10. sześć plastikowych talerzyków lub innych płaskich naczyń
  11. sześć plastikowych butelek lub innych pojemników

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Oznacz talerzyki oraz butelki numerami od 1 do 6.
  2. Talerzyki wyłóż watą i zmocz ją niewielką ilością wody destylowanej.
  3. Na każdym talerzu połóż jednakową liczbę nasion rzeżuchy (np. po trzydzieści).
  4. Talerzyki odstaw w ciepłe i nasłonecznione miejsce.
  5. Przygotuj roztwory do podlewania rzeżuchy. W tym celu:
    • do butelki nr 1 wlej wodę destylowaną,
    • do butelki nr 2 wlej wodę destylowaną i wsyp łyżeczkę soli kuchennej,
    • do butelki nr 3 wlej wodę destylowaną i wsyp łyżeczkę sody oczyszczonej,
    • do butelki nr 4 wlej wodę destylowaną i trzy łyżeczki octu,
    • do butelki nr 5 wlej niegazowaną wodę mineralną,
    • do butelki nr 6 wlej nawóz do kwiatów (przygotuj go zgodnie z instrukcją na opakowaniu).
  6. Codziennie podlewaj rzeżuchę poszczególnymi roztworami. Rzeżuchę na talerzu nr 1 podlej roztworem nr 1, rzeżuchę na talerzyku nr 2 – roztworem nr 2 itd.
  7. Obserwuj, co dzieje się z nasionami przez kilka kolejnych dni.

Zrób to inaczej

  • Przygotowane w doświadczeniu roztwory wlej do słoików i wstaw do każdego z nich ścięty kwiat. Obserwuj, co się dzieje z roślinami w trakcie kolejnych dni.
  • Wykonaj jeszcze raz doświadczenie „Hodowanie rzeżuchy”, jednak tym razem użyj roztworów o różnych stężeniach. Możesz też zastosować inne substancje, np. środek do czyszczenia rur, kwasek cytrynowy itd.

Pytania do doświadczenia

  1. Czym różnią się wyhodowane rośliny?
  2. Jaki wpływ na wzrost roślin mają substancje, którymi podlewałeś rzeżuchę? Które substancje wspomagały, a które hamowały wzrost roślin?
  3. Czym różnią się roztwory przygotowane do podlewania rzeżuchy?

Powiązane doświadczenia

10.09.2018

Mieszanka wybuchowa

Problem do rozwiązania Czy Ty już wiesz, co się stanie, kiedy zostanie zmieszany roztwór sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego? Jeśli nie, to koniecznie sprawdź! Dodatkowo wywar z czerwonej kapusty ma bardzo ciekawe właściwości chemiczne, które można zaobserwować w tym doświadczeniu. Spis materiałów dwa kubki wywar z czerwonej kapusty soda oczyszczona...
11.09.2018

Guma do żucia

Problem do rozwiązania Guma do żucia jest powszechnym produktem spożywczym, ale jeśli by się tak nad nią zastanowić, to ma dość niesamowite właściwości. Jak to się dzieje, że nawet po pół godzinie żucia jej nie trawimy? Z czego w takim razie jest zbudowana i jakie ma inne właściwości? Spis materiałów...
02.08.2018

Słonecznik czy słonina?

Problem do rozwiązania Jak odróżnić tłuszcze nasycone od nienasyconych? Dlaczego roztwór nadmanganian potasu odbarwia się w probówce z tłuszczem roślinnym? Czym się różnią tłuszcze nasycone i nienasycone? Eksperyment ma na celu zapoznać uczestnika z klasyfikacją tłuszczy pod względem pochodzenia i charakteru chemicznego oraz metodą odróżniania tłuszczy nasyconych i nienasyconych. Spis...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.