Czy masz dobre poczucie czasu?

Cel doświadczenia:

Jakie masz poczucie czasu? Czy umiesz precyzyjnie określić ile czasu mija? Kiedy jest to łatwiejsze, a kiedy trudniejsze? Co na to wpływa? Wykonaj to doświadczenie i porównaj swoje wyniki z innymi!

Dziedzina:

Data publikacji:

2018-09-05

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Jakie masz poczucie czasu? Czy umiesz precyzyjnie określić ile czasu mija? Kiedy jest to łatwiejsze, a kiedy trudniejsze? Co na to wpływa? Wykonaj to doświadczenie i porównaj swoje wyniki z innymi!

Spis materiałów

  1. stoper
  2. dowolny odtwarzacz muzyki
  3. 30–60-sekundowe fragmenty utworów muzycznych wolnych i bardzo szybkich
  4. szczelna przepaska do oczu (np. opaska ułatwiająca spanie w podróży, ciemna chustka)

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Podziel zespół na grupy w pary, które będą prowadziły określony pomiar, powtarzając go na kilku osobach.
  2. W każdej grupie lub parze wykonaj pomiary szacowania upływu czasu podczas wolnej i szybkiej melodii. Jedna osoba uruchamia muzykę i stoper, a pozostałe mają dać sygnał do zatrzymania pomiaru, gdy uznają, że minęło 20 sekund. Zanotuj wyniki. Pomiar dla każdej piosenki powtórzcie 3 razy.
  3. Po zakończeniu pomiarów każda grupa lub osoba dokonująca pomiaru prezentuje otrzymane wyniki (wartości średnie z 3 pomiarów).
  4. Zestaw wyniki wszystkich grup w widocznej dla wszystkich formie (tabela, wykres).
  5. Omów wyniki pomiarów czasu wykonanych w różnych warunkach. Jakie są podobieństwa i różnice w wynikach? Czy są widoczne jakieś zależności? Z czego one wynikają? Jaki jest średni wynik dla całej klasy i jakie są od niego odchylenia ?

ZRÓB TO INACZEJ

Zamiast muzyki spróbuj przez określony czas oglądać film i zmierzyć upływający czas.

Pytania do doświadczenia

  1. Jak najdokładniej odliczać sekundy, nie mając zegarka?
  2. Dlaczego doświadczenia należy powtarzać wiele razy?
  3. Czy naukowiec zawsze może wierzyć własnym oczom i uszom?

Powiązane doświadczenia

05.09.2018

Balonowa gitara

Problem do rozwiązania Jak ze zwykłych balonów stworzyć gitarę? Co sprawia, że będzie wydawać dźwięki różnej wysokości? W tym doświadczeniu Klubowicze zbudują własne instrumenty i odkryją niektóre właściwości dźwięków. Spis materiałów 3 podłużne balony 1 okrągły balon gumka recepturka Etapy przeprowadzania doświadczenia Ułóż przed sobą równolegle do siebie 3 podłużne...
02.08.2018

Przyssany jak ślimak

Problem do rozwiązania Ślimaki zamieszkują obszary wodne przemieszczają się dzięki ruchom płetwy. Natomiast lądowe poruszają się dzięki falującym skurczom podeszwy. Płynność ich ruchu zapewnia śluz produkowany przez odpowiednie gruczoły. Zasymulowanie ruchu ślimaka pozwoli poznać tajniki jego poruszania się. Spis materiałów 3-5 przyssawek różnych typów do wieszania ręczników (może być ich...
05.09.2018

Gorące powietrze

Problem do rozwiązania Ludzie od dawna chcieli wzbijać się w przestworza. Mitologiczny Dedal i Iakr lecieli na skrzydłach, w XVIII wieku ludzie unieśli się w balonie, a już pod koniec XIX wieku pierwszy samolot wzbił się na całe 12 sekund. Weź udział w konstruowaniu maszyn latających może kolejny przełom w...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.