Ciecz nienewtonowska

Cel doświadczenia:

Ciecz nienewtonowska niezmiennie zadziwia i daje radość. Co to jest? Dlaczego nazywana jest nienewtonowską? Wykonaj ja tak, jak w przepisie i sprawdź sam/a!

Dziedzina:

Data publikacji:

2018-09-05

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Ciecz nienewtonowska niezmiennie zadziwia i daje radość. Co to jest? Dlaczego nazywana jest nienewtonowską? Wykonaj ja tak, jak w przepisie i sprawdź sam/a!

Spis materiałów

  1. miska lub miednica
  2. mąka ziemniaczana
  3. zimna woda

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Do naczynia wsyp mąkę ziemniaczaną a następnie stopniowo dolewaj wodę cały czas mieszając, aż do momentu uzyskania cieczy o konsystencji gęstej farby.
  2. Zanurz ręce (raz szybko, raz wolno), uderz pięścią w powierzchnię stworzonej substancji. Nabierz niewielką ilość cieczy w dłonie i lepimy kulki.

ZRÓB TO INACZEJ

Spróbuj zrobić kolorową ciecz, zastanów się, czego można dodać, aby ją zabarwić.

Pytania do doświadczenia

  1. Co się dzieje, kiedy wkładamy dłoń do cieczy i kiedy uderzamy ją pięścią?
  2. Czy po kilku godzinach ciecz ma nadal taka samą konsystencję?
  3. Czy gęstość tej substancji się zmienia? A lepkość?
  4. Od czego zależy płynność cieczy nienewtonowskiej?

Powiązane doświadczenia

22.02.2019

Od piszczałki do tuby

Problem do rozwiązania Jak ze słomek i papieru stworzyć instrumenty dla całej orkiestry? Sprawdź, jak zagrasz na własnoręcznie zrobionej piszczałce lub tubie! Spis materiałów Na jedną grupę: plastikowe słomki do napojów nożyczki papierowa taśma klejąca elastyczne kartony i/lub kartki różnej wielkości Etapy przeprowadzania doświadczenia Słomkę do napojów obetnij z jednej...
19.06.2018

Słomkowy dziurkacz

Problem do rozwiązania Uczestnicy próbują za pomocą miękkiej słomki (o dużej średnicy, bez kolanka) wywiercić dziurę w twardym surowym ziemniaku. Spis materiałów surowy ziemniak plastikowa słomka (bez kolanka) Etapy przeprowadzania doświadczenia Próba zerowa: Weź słomkę do ręki i wbij ją z całej siły w ziemniaka W drugiej próbie: Weź nową...
05.09.2018

Co w wodzie piszczy?

Problem do rozwiązania Co to znaczy, że woda jest czysta? Kiedy nadaje się do picia? Co żyje w wodzie? Sprawdź! Spis materiałów 5 słoiczków z bezbarwnego szkła, tworzywa szkło powiększające test akwarystyczny do określania stężenia azotanów test akwarystyczny do określania stężenia azotynów test akwarystyczny do określania stężenia fosforanów marker wodoodporny...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.