Blisko, bliżej, za blisko

Cel doświadczenia:

Czym jest przestrzeń osobista? Czy każdy człowiek ma podobne potrzeby względem swojej przestrzeni? Od czego zależy jej rozmiar? Sprawdź, jakie potrzeby względem przestrzeni osobistej masz Ty, jakie mają Twoi znajomi, a jaką nieznajomi w przestrzeni publicznej.

Dziedzina:

Data publikacji:

2018-09-05

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Czym jest przestrzeń osobista? Czy każdy człowiek ma podobne potrzeby względem swojej przestrzeni? Od czego zależy jej rozmiar? Sprawdź, jakie potrzeby względem przestrzeni osobistej masz Ty, jakie mają Twoi znajomi, a jaką nieznajomi w przestrzeni publicznej.

Spis materiałów

  1. Kartki
  2. Długopisy
  3. Miarka/centymetr/metrówka

Etapy przeprowadzania doświadczenia

Doświadczenie 1

  1. Udaj się w miejsca, gdzie ludzie przychodzą w różnych celach i gdzie ich zagęszczenie nie jest takie samo (komunikacja miejska, winda, korytarz szkolny w czasie przerwy, centrum handlowe, przystanek autobusowy, park, biblioteka, koncert muzyki młodzieżowej, koncert muzyki poważnej itp.).
  2. Obserwuj odległość, w jakiej stoją od siebie ludzie, którzy się nie znają oraz osoby, które się znają. Zapisz spostrzeżenia dotyczące przynajmniej pięciu par. Powtórz obserwacje innego dnia o innej porze. Jeżeli możesz, to zmierz odległość lub spróbuj ja oszacować.
  3. Policz średnią odległość w jakiej stają od siebie nieznajomi oraz znajomi ludzie w każdym z miejsc, które odwiedziłeś. Porównaj ze sobą te odległości.

Doświadczenie 2

  1. Stańcie parami naprzeciwko siebie w odległości 3 metrów.
  2. Zbliżajcie się do siebie stopniowo.
  3. Gdy któraś osoba z pary uzna, że nie chce już zbliżać się do drugiej osoby to zatrzymuje się.
  4. Zmierzcie odległość między Wami.
  5. Powtórzcie doświadczenie w innych parach.

Doświadczenie 3, wersja a

  1. Zamknij oczy. Poproś kogoś, aby stanął 1,5 metra od Ciebie i bardzo powoli się przybliżał.
  2. Gdy uznasz, że Twój parter jest 20 centymetrów od Ciebie to powiedz stop.
  3. Otwórz oczy i zmierz odległość jaka dzieliła Ciebie i Twojego partnera. Porównaj wyniki z pomiarami innych osób.

Doświadczenie 3, wersja b

  1. Zamknij oczy. Poproś kogoś, aby stał nieruchomo, ale zbliżał stopniowo dłoń do Twoich zamkniętych oczu. Niech zacznie np. od 30 centymetrów.
  2. Spróbuj zgadnąć kiedy jego dłoń będzie 3 centymetry od Twojej twarzy.

Pytania do doświadczenia

  1. W jakim miejscu zaobserwowałeś najciekawsze zachowania ludzi? Czy Twoja obecność i przyglądanie się wpływało na zachowanie obserwowanych osób?
  2. Co robiły osoby, do których w pustej, niezatłoczonej przestrzeni ktoś podchodził, siadał obok? W którym z tych miejsc Ty czułbyś się najswobodniej będąc blisko otoczonym przez nieznajome osoby?
  3. Czy zachowania osób z różnych grup wiekowych były podobne?
  4. Jeżeli udało Ci się zaobserwować osoby z różnych kultur, to czy ich zachowanie w podobnej sytuacji różniło się?

Powiązane doświadczenia

10.08.2018

Mikro-zoo

Problem do rozwiązania Bakterie są za małe, żeby je zobaczyć gołym okiem. Więc w jaki sposób hodują je naukowcy w laboratoriach? W tym doświadczeniu możesz wczuć się w mikrobiologa i wyhodować własne bakterie. Spis materiałów Przepis na 5-7 porcji: 250 ml wody 1 kostka rosołowa (można zastosować różne, polecam zacząć...
28.10.2019

Czy rośliny mają gruczoły ?

Problem do rozwiązania Znamy gruczoły potowe, jadowe. Struktury występujące u zwierząt. Znamy ich funkcje. Ale, czy rośliny mają gruczoły? Klubowicz zaobserwuje komórki gruczołowe. Pozna substancje, które wydzielają rośliny. Spis materiałów 1. owocostany chmielu zwyczajnego (szyszki chmielu) 2. mikroskop 3. lupa 4. szkiełka podstawowe – 2 sztuki...
11.09.2018

Kieliszek na sznurku

Problem do rozwiązania W tym doświadczeniu wypuszczamy z dłoni szklany kieliszek z wysokości około 1,5 metra nad ziemią. Stłucze się czy nie? Sprawdź to sam/-a! Spis materiałów szklany kieliszek z nóżką lub szklanka sznurek około 1,3 m. długości kilka nakrętek do śrub Etapy przeprowadzania doświadczenia Jeden koniec sznurka przywiąż do...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.