Baczność!

Cel doświadczenia:

Jak to się dzieje, że zachowujesz równowagę? Czy umiesz kontrolować położenie swojego ciała w każdej sytuacji? Kiedy jest łatwiej, a kiedy trudniej? Przekonaj się wykonując poniższe doświadczenia.

Dziedzina:

Słowa kluczowe:

Data publikacji:

2018-09-05

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Jak to się dzieje, że zachowujesz równowagę? Czy umiesz kontrolować położenie swojego ciała w każdej sytuacji? Kiedy jest łatwiej, a kiedy trudniej? Przekonaj się wykonując poniższe doświadczenia.

Spis materiałów

  1. chustka do zasłaniania oczu
  2. kreda

Etapy przeprowadzania doświadczenia

I Doświadczenie

  1. Stań prosto i rozłóż ręce na boki tak, by tworzyły 90 stopni z resztą ciała.
  2. Nie porusząc się, wytrzymaj w takiej pozycji 1 minutę.
  3. Spuść ręce i odczekaj chwilę.
  4. Powtórz to samo doświadczenie z zamkniętymi oczami. Poproś inną osobę, by obserwuje twoje zachowanie.

II Doświadczenie

  1. Narysuj na podłodze (np. kredą) kwadrat o boku 0,5 m.
  2. Stań na jego środku i maszeruj w miejscu przez 1 minutę.
  3. Powtórz to samo z zamkniętymi oczami. Poproś inną osobę, by obserwuje twoje zachowanie.

III Doświadczenie

  1. Narysuj na podłodze prostą linię o długości ok. 10 m.
  2. Wyciągnij przed siebie ręce i przejdź się wyznaczoną trasą.
  3. Zrób to samo jeszcze dwa razy, za każdym razem trzymając głowę odwróconą w inna stronę, na bok. Na końcu przejdź się po linii prosto, ale z zamkniętymi oczami.

Pytania do doświadczenia

  1. Jak czułeś się podczas eksperymentów?
  2. Czy łatwo było ci wykonać zadania mając zamknięte oczy?
  3. Co jest przyczyną zaburzeń równowagi? Co na nie wpływa najbardziej?

Powiązane doświadczenia

28.05.2019

Próbkownik

Problem do rozwiązania Do zbierania próbek z obiektów w kosmosie służą łaziki i sondy, które wysyłają agencje kosmiczne. Niektóre mają możliwość powrotu na Ziemię z pobranymi próbkami. Taką misję odbywa obecnie sonda OsirisREX na asteroidę Bennu. Ma ona pobrać próbki i wrócić z nimi na Ziemię we wrześniu 2023 roku.
11.09.2018

Kolorowy wulkan

Problem do rozwiązania Jak zachowują się płyny o różnej temperaturze w zetknięciu ze sobą? Co powoduje ich ruchy? Gdzie możesz zaobserwować takie zjawiska? Na przykład w tym doświadczeniu! Spis materiałów garnek/wiadro butelka szklana woda kamyki farby/barwnik spożywczy słomka/pipeta gruba rękawica kuchenna lub ogrodnicza Etapy przeprowadzania doświadczenia !!!UWAGA!!! Jeśli butelka będzie...
10.09.2018

Wciśnij szpilkę

Problem do rozwiązania „Z pustego i Salomon nie naleje…” – takie powiedzenie możesz słyszeć dość często. Ale czy do pełnego da się jeszcze dołożyć? Spis materiałów 1-2 pudełka szpilek (takich bez główek) szklanka lub kieliszek Etapy przeprowadzania doświadczenia Do szklanki nalej wody do pełna. Wkładaj pojedynczo do niej szpilki. Policz,...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.