Połowa soczewki

Cel doświadczenia:

W wielu miejscach stosujemy soczewki, patrzymy przez okulary, oglądamy coś przez lupę. W doświadczeniu przekonamy się, co się dzieje jak zakryjemy połowę soczewki.

Dziedzina:

Słowa kluczowe:

Data publikacji:

2018-08-10

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

W wielu miejscach stosujemy soczewki, patrzymy przez okulary, oglądamy coś przez lupę. W doświadczeniu przekonamy się, co się dzieje jak zakryjemy połowę soczewki.

Spis materiałów

  1. źródło światła np. lampka z żarówką,
  2. lupa z rączką lub soczewka skupiająca
  3. ciemny papier
  4. kolorowe filtry (kolorowe folie)
  5. taśma klejąca

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Ustaw lampkę by świeciła na ścianę.
  2. Wstaw przed lampkę lupę.
  3. Następnie zaklej czarnym papierem połowę soczewki,
  4. Ponownie wstaw przed lampkę.
  5. Obserwuj powstający obraz.

Pytania do doświadczenia

  1. Czy powstanie obraz przez połowę soczewki?
  2. Jaka będzie jasność powstającego obrazu?
  3. A jak zakleisz 3/4 soczewki, co wówczas się stanie?
  4. Czy miejsce zakrycia soczewki ma znaczenie? Co się stanie, jak zakryjesz sam środek?
  5. Co się stanie jak soczewkę zasłonisz kolorowymi, pół-przezroczystymi filtrami?

Interpretacje wyników

W lupie występują soczewki skupiające, oznacza to, że jeśli będziemy na nie świecić równoległymi promieniami światła (w przybliżeniu stanie się tak, jeśli ustawimy źródło światła stosunkowo daleko od soczewki), to soczewka skupi je w jednym miejscu. Jeśli chcesz przeprowadzić symulację komputerową biegu promieni świetlnych świetnie nadaje się do tego Ray Optics Simulator [dostęp 24.06.2025].

Ciekawostki

  1. Okulary towarzyszą człowiekowi już prawie tysiąc lat. Pierwsze informacje o cudownych właściwościach urządzeń, które z opisu przypominały okulary pochodzą z X wiecznych Chin.
  2. Pochodzenia okularów, czasu ich wynalezienia oraz wynalazcy nie można jednoznacznie określić. Pierwsza zachowana wzmianka o okularach w Europie jest z marca 1317 roku z Włoch. Były one wtedy nazywane „oglarios de vitro” (okulary ze szkłami szklanymi). Od tego czasu zaczęła się masowa produkcja okularów.

Powiązane doświadczenia

10.09.2018

Granatowy kisiel

Problem do rozwiązania To doświadczenie zastanawia wiele osób. Często spieramy się, dlaczego uzyskujemy takie wyniki. Pojawiają się nam tu pytania: Jak zbudowana jest torebka foliowa? Czym w ogóle jest folia? Co to znaczy, że pojemnik jest szczelny? Przeprowadź to doświadczenie i dołącz do grupy kisielowych myślicieli 🙂 Spis materiałów mąka...
02.08.2018

Krzywy rysunek, prosty obraz

Problem do rozwiązania Przeglądając się w lustrze płaskim (np. zwykłym lustrze łazienkowym) widzimy obraz bez zniekształceń. Z kolei obrazy, które powstają w krzywych zwierciadłach są czasem zupełnie niepodobne do przedmiotów, które odbijają. W doświadczeniu będzie można się przekonać jak należy zniekształcić proste kształty, litery by były rozpoznawalne w krzywych zwierciadłach.
02.08.2018

Elektrochemiczne żarłacze

Problem do rozwiązania Czy folia aluminiowa reaguje z roztworem siarczanu miedzi? Jaki jest wpływ soli na pasywowaną (tzn. ochronną warstewkę utworzoną z tlenków glinu na powierzchni glinu, która stanowi barierę ochronną blokując dostęp do jego powierzchni)? Doświadczenie ma na celu zapoznać klubowiczów z szeregiem aktywności metali, czyli ze zjawiskiem wypierania...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.