Przytulny dom dla owada

Cel doświadczenia:

Czy zastanawiałeś się kiedyś gdzie kryją się owady? Możesz razem z nami zrobić dla nich kryjówkę.

Słowa kluczowe:

Data publikacji:

2018-08-02

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Czy zastanawiałeś się kiedyś gdzie kryją się owady? Możesz razem z nami zrobić dla nich kryjówkę.

Spis materiałów

  1. trociny
  2. kamienie
  3. pojemnik otwarty z dziurą o średnicy około 2 cm w dnie  (może być pudełko lub miska z wydrążoną dziurką w dnie, doniczka gliniana, itp.)
  4. kawałek deski
  5. łopata

Etapy przeprowadzania doświadczenia

Doświadczenie do wykonania wiosną lub latem w terenie.

 

  1. Wykop w ogrodzie, lesie lub parku dziurę, na jej dno rozrzuć trociny (będą one izolowały termicznie owadzi domek).
  2. Postaw pojemnik z otworem z dziurką do góry. Zasyp dziurę ziemią dookoła pojemnika, tak aby tylko otwór pojemnika wystawał.
  3. Następnie z czterech stron pojemnika połóż kamienie, na nich połóż deskę. Pomiędzy deską a otworem pojemnika na pozostać przestrzeń, tak aby mogły do niego wlatywać owady. Deska ma chronić otwór przed deszczem i śniegiem.
  4. Obserwuj czy dom zostanie zamieszkamy przez owady.

Możesz użyć pojemnika z zamknięciem, żeby na koniec go otworzyć i sprawdzić, czy coś zamieszkało Twój domek. Pamiętaj, żeby obserwować go z zachowaniem środków bezpieczeństwa – jeśli będziesz chciał go otworzyć, to najlepiej w grubych rękawiczkach ogrodowych.

!!!UWAGA!!! Niektóre owady mogą być niebezpieczne (np. szerszenie lub osy), jeśli zaobserwujesz, że zasiedliły one zbudowany przez Ciebie domek, nie zaburzaj ich siedliska, a jeśli gniazdo takich niebezpiecznych owadów znajdzie się blisko siedlisk ludzkich (jeśli np. zrobiłeś je we własnym ogrodzie) zawiadom straż pożarną i nie zbliżaj się do niego.

Pytania do doświadczenia

Czy potrafisz rozpoznać owady, które zamieszkały w przygotowanym przez Ciebie domku?

Interpretacje wyników

W celu zabezpieczenia jaj, owady budują najczęściej gniazda pod ziemią.

Ciekawostki

  1. Owady często walczą o terytorium, np. muchówki wujkowate zrzucają z liści innych osobników tego samego gatunku. Gąsienica motyla potrafi w razie zagrożenia wydzielić brzydki zapach, w celu odstraszenia przeciwnika.
  2. Gzy składają jaja na skórze bydła lub innych zwierząt. Kiedy zwierzę liże swoją skórę, larwy trafiają do układu pokarmowego. Tam rozwijają się owady i wydostają się przez skórę, przepoczwarzając się w dorosłe osobniki.

Powiązane doświadczenia

02.08.2018

Jak zobaczyć Księżyc?

Problem do rozwiązania Jak w domowych warunkach możemy zobaczyć Księżyc? Czy da się go zobaczyć bez specjalistycznego sprzętu? Przekonaj się sam! Spis materiałów lustro wklęsłe (takie lustra są sprzedawane jako łazienkowe do golenia) lustro płaskie lupa/soczewka powiększająca (wystarczy taka najtańsza z kiosku) Etapy przeprowadzania doświadczenia Doświadczenie można przeprowadzać, kiedy na...
19.06.2018

Czy wszystkie ptaki latają?

Problem do rozwiązania Jaki kształt powinno mieć skrzydło ptaka, żeby unieść go w powietrze? Co to znaczy, że coś ma „opływowy kształt”? Spis materiałów słomka tasiemka pusty karton (po mleku, soku) jajko dwie kartki Etapy przeprowadzania doświadczenia Przyklej tasiemkę do końca słomki Dmuchnij przez słomkę- tasiemka powinna łopotać Dmuchnij przez...
05.09.2018

Dmuchnij w butelkę

Problem do rozwiązania „Z pustego i Salomon nie naleje.” – często możemy usłyszeć to powiedzenie. A czy do pustego naczynia można coś wdmuchnąć? Co to znaczy, że coś jest puste? Sprawdź w tym doświadczeniu! Spis materiałów sucha szklana butelka z długą szyjką, np. po winie kawałek folii aluminiowej Etapy przeprowadzania...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.