Zatrzymane w ruchu

Cel doświadczenia:

Obserwacja poruszających się obiektów, oświetlanych światłem ze stroboskopu.

Dziedzina:

Słowa kluczowe:

Data publikacji:

2018-06-19

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Obserwacja poruszających się obiektów, oświetlanych światłem ze stroboskopu. Znalezienie zależności wyglądu obserwowanego obiektu od częstotliwości błysków stroboskopu.

Spis materiałów

  1. Wiatrak (wentylator)
  2. Stroboskop o regulowanej częstotliwości błysków (do kupienia w marketach budowlanych, sklepach oświetleniowych, w internecie, koszt od 45 zł)
  3. Folia odblaskowa

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Na jednej z łopatek wentylatora naklej folię odblaskową (kawałek o wymiarach mniej więcej 1 cm x 3 cm)
  2. Włącz wiatrak oraz stroboskop
  3. Obserwuj wiatrak oświetlany światłem ze stroboskopu.
  4. Zmieniaj częstotliwość błysków światła w stroboskopie

!!!UWAGA!!! Patrzenie na światło stroboskopowe może u niektórych wywoływać ataki epilepsji!

Pytania do doświadczenia

  1. Powszechnie stosowane świetlówki czy wyświetlacze diodowe również emitują światło w postaci błysków. Dlaczego nie widać ich gołym okiem? W jaki sposób można pokazać, że dane źródło światła jest również „stroboskopem”?
  2. Dlaczego światło stroboskopowe może być niebezpieczne dla człowieka?

Interpretacje wyników

Obiekty wokół nas są widoczne, gdyż albo same emitują światło, albo odbijają (rozpraszają) światło pochodzące z zewnętrznego źródła (np. z żarówki albo ze Słońca).Obracający się wiatrak jest widoczny jedynie w momencie błysku światła ze stroboskopu. Ponieważ błysk ten jest bardzo krótki, to w czasie jego trwania przemieszczenie się łopatek wiatraka jest prawie niezauważalne – rejestrujemy wówczas ich chwilowe położenie. Dodatkowo, jeśli dopasujemy częstotliwość błysków do częstotliwości obrotu wiatraka, jego łopatki w kolejnych błyskach będą zawsze widoczne w tej samej pozycji, co będzie sprawiało wrażenie, że wiatrak się nie kręci. Pasek foli odblaskowej jedynie spotęguje to wrażenie.

Ciekawostki

  1. Światło stroboskopowe może wywoływać u ludzi ataki padaczki.
  2. Efekty stroboskopowe są często wykorzystywane na dyskotekach i w teatrach celu wytworzenia efektu skokowego przemieszczania się postaci (efekt poklatkowy)
  3. Zdjęcia robione w świetle stroboskopowym pozwalają na badanie poszczególnych faz poruszających się obiektów np. kół w samochodzie, ułatwiając tym samym wykrywanie ich wad konstrukcyjnych.

Powiązane doświadczenia

11.09.2018

Gra w role

Problem do rozwiązania Jakie role przyjmujesz w grupie? Czy zawsze takie same? Dlaczego? Jak traktujesz innych w zespołach, w których się znajdujesz? Postaw się w różnych rolach i sprawdź, jak się w nich czujesz. Spis materiałów minimum 6 uczestników kartki papieru długopis lub flamaster taśma klejąca Etapy przeprowadzania doświadczenia Kartkę...
19.06.2018

Dziura w kawie

Problem do rozwiązania Jak zrobić dziurę w rozlanej kawie? Spis materiałów Płaski jasny talerz Zaparzona kawa w kubku (może być zrobiona z kawy rozpuszczalnej) Kroplomierz Kilka kropli spirytusu (może być salicylowy) Etapy przeprowadzania doświadczenia Na płaski talerz wylej kawę, ilość wlanej kawy musi płytko i całkowicie przykrywać dno naczynia. Do...
11.09.2018

Guma do żucia

Problem do rozwiązania Guma do żucia jest powszechnym produktem spożywczym, ale jeśli by się tak nad nią zastanowić, to ma dość niesamowite właściwości. Jak to się dzieje, że nawet po pół godzinie żucia jej nie trawimy? Z czego w takim razie jest zbudowana i jakie ma inne właściwości? Spis materiałów...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.