Glutek, czyli sieciowanie polimerów

Cel doświadczenia:

Celem doświadczenia jest przygotowanie rozciągliwego materiału plastycznego w wyniku sieciowania polimeru, którym jest alkohol poliwinylowy. Celem eksperymentu jest również zapoznanie klubowiczów z samym zjawiskiem sieciowania oraz zmianą właściwości usieciowanych materiałów. Przygotowana plastyczna masy, która jest efektem końcowym zadania rozwija dodatkowo kreatywność oraz zdolności manualne.

Dziedzina:

Data publikacji:

2018-06-19

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Celem doświadczenia jest przygotowanie rozciągliwego materiału plastycznego w wyniku sieciowania polimeru, którym jest alkohol poliwinylowy. Celem eksperymentu jest również zapoznanie klubowiczów z samym zjawiskiem sieciowania oraz zmianą właściwości usieciowanych materiałów. Przygotowana plastyczna masy, która jest efektem końcowym zadania rozwija dodatkowo kreatywność oraz zdolności manualne.

Spis materiałów

  1. Płyn do soczewek (zawierający kwas borowy) – do wersji I eksperymentu
  2. Soda
  3. Płyn do prania (zawierający kwas borowy) – do wersji II eksperymentu
  4. Farbka, barwnik spożywczy
  5. Brokat
  6. Przezroczysty klej (szkolny), rozpuszczalny w wodzie (zawierający w składzie PVA)
  7. Miska
  8. Łyżka stołowa

Etapy przeprowadzania doświadczenia

Eksperyment 1.
  1. Do miski wlej około 250 ml kleju oraz dodaj parę kropli barwnika (aby zabarwić klej), ewentualnie brokat (dla efektu wizualnego). Wymieszaj wszystkie składniki ze sobą. 
  2. Dodaj dużą łyżkę sody oczyszczonej i wymieszaj.
  3. Obserwuj konsystencję otrzymanej masy.
  4. Następnie porcjami dodawaj 3-4 łyżki płynu do soczewek. Po każdym dodatku mieszaj masę i obserwuj, jak zmienia się jej konsystencja.
  5. Gdy masa odkleja się od naczynia, ugniataj ją jeszcze przez minutę w rękach.

(Odpowiednio możesz zmniejszyć proporcje, aby wytworzyć mniejszą ilość masy).

Eksperyment 2.
  1. Do miski wlej około 50 ml kleju oraz dodaj parę kropli barwnika, ewentualnie brokat. Wymieszaj wszystkie składniki ze sobą. Obserwuj konsystencję otrzymanej masy.
  2. Porcjami, po jednej łyżce stołowej dodawaj płynu do prania, po każdym dodatku wymieszaj masę i obserwuj, jak zmienia się jej konsystencja. 

Pytania do doświadczenia

  1. Dlaczego początkowo obserwujemy mniejszą lepkość masy?
  2. Jak zmieniają się właściwości masy po kolejnych dodatkach płynu do soczewek/prania?

Interpretacje wyników

Dodatek substancji (płyn do soczewek lub prania) zawierającej czynnik sieciujący (kwas borowy) do polimeru (alkohol poliwinylowy) prowadzi do usieciowania polimeru, czyli procesu w wyniku, którego część pierwotnych łańcuchów polimeru jest ze sobą powiązana tworząc trójwymiarową sieć. Takie połączenie łańcuchów tworzące „sieć” powoduje, że polimer posiada inne właściwości, niż ten sam polimer o luźnych, niezwiązanych łańcuchach. Proces ten prowadzi więc do zmiany pierwotnych właściwości polimeru, z każdym dodatkiem czynnika sieciującego zwiększa się jego lepkość. 

W wyniku zmieszania płynu do soczewek lub płynu do prania, które zawierają kwas borowy (czynnik sieciujący) i alkoholu poliwinylowego (polimer) będącego składnikiem kleju dochodzi do tzw. sieciowania, które polega na tworzeniu połączeń poprzecznych między liniowymi cząsteczkami polimeru. Jony boranowe pełniące więc rolę mostków pomiędzy łańcuchami alkoholu poliwinylowego. Proces ten skutkuje gwałtownym wzrostem lepkości cieczy nadając jej wyjątkowe właściwości, ponieważ usieciowany polimer daje się bardzo łatwo rozciągać. 

Ciekawostki

  1. Proces sieciowania wykorzystywany jest również w kuchni molekularnej, przy tworzeniu tzw. kawioru molekularnego z alginianu sodu za pomocą chlorku wapnia. Długie łańcuchy alginianu w obecności dwuwartościowych kationów wapnia, przybierają formę usiatkowaną (wapń tworzy mostki pomiędzy łacuchami), prowadząc do powstania nierozpuszczalnego w wodzie żelu.
  2. Wulkanizacja to proces sieciowania cząsteczek polimeru (kauczuku) prowadzący do otrzymania gumy. Ale wulkanizacja to również procedura regeneracji opon, polegająca na wymianie bieżnika. Przyklejanie nowej warstwy bieżnika opiera się na zjawisku sieciowania. 

Powiązane doświadczenia

19.09.2018

Igielny kompas

Problem do rozwiązania Jak to się dzieje, że kompas wskazuje północ? Jak za pomocą magnesu i igły wyznaczyć kierunki świata? Spis materiałów głębokie naczynie (nie może być stalowe) płaski liść lub korek od wina igła lub agrafka lub szpilka woda magnes neodymowy Etapy przeprowadzania doświadczenia Nalej wodę do naczynia. Na...
03.08.2018

Ciepło-zimno!

Problem do rozwiązania Czy możliwe jest pochłanianie ciepła z otoczenia podczas rozpuszczania substancji? Czy możliwe jest wydzielania ciepła do otoczenia podczas rozpuszczania substancji? Doświadczenie ma na celu zapoznać klubowiczów z jednym ze sposobów wymiany energii między układem a otoczeniem oraz kształtować umiejętność rozróżniania reakcji egzo- i endotermicznych. Spis materiałów Soda...
22.02.2019

Niepalny papier

Problem do rozwiązania Niepalny papier – jak to możliwe? Spis materiałów 2 kartki papieru linijka ołówek nożyczki 8 spinaczy biurowych świeczka zapałki woda Etapy przeprowadzania doświadczenia Z kartek wytnij dwa kwadraty o boku 12 cm. Złóż je w identyczne pojemniki, ścianki zepnij spinaczami, żeby w trakcie doświadczenia się nie rozłożyły.
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.