Do czego owcy potrzebna jest wełna?

Cel doświadczenia:

Jak zwierzęta utrzymują odpowiednią dla siebie temperaturę ciała? W ubraniu z jakiego materiału będzie nam najcieplej w zimę?

Data publikacji:

2018-06-19

Autor:

CNK

Problem do rozwiązania

Jak zwierzęta utrzymują odpowiednią dla siebie temperaturę ciała? W ubraniu z jakiego materiału będzie nam najcieplej w zimę?

Spis materiałów

  1. wełniany sweter
  2. trzy szklanki
  3. woda (ciepła i zimna)

Doświadczenie można rozbudować o inne materiały, np. bawełnę (pochodzenie roślinne), poliester (syntetyk), jedwab (pochodzenie zwierzęce) i inne, nie tylko tkaniny. Można również wypróbować naczynia z różnych materiałów (metalowe, drewniane).

Etapy przeprowadzania doświadczenia

  1. Jedną szklankę napełnij wodą zimną, a dwie wodą ciepłą.
  2. Owiń je u góry folią spożywczą.
  3. Na stole rozwiń sweter.
  4. Jedną szklankę z zimną wodą włóż do rękawa, drugą szklankę z ciepłą wodą włóż do drugiego rękawa a trzecią szklankę z ciepłą wodą zostaw na powietrzu.
  5. Po godzinie sprawdź temperaturę wody w szklankach.

Pytania do doświadczenia

  1. Co jeszcze można zrobić, żeby utrzymać wysoką temperaturę wody?
  2. Czy wełna i inne materiały lepiej utrzymują wysoką, czy niską temperaturę?
  3. Jak działa termos?
  4. Czy można się zagotować przykrywając się dużą liczbą kołder?

Interpretacje wyników

Wełna jest uzyskiwana z sierści m.in. owiec lam lub wielbłądów. Ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, ponieważ budująca ją keratyna zatrzymuje powietrze w strukturze materiału. Suche, nieruchome powietrze wykazuje niewielkie przewodnictwo cieplne, co oznacza, że wolno nagrzewa się i oddaje ciepło.

Ciekawostki

  1. Owce są świetnie przystosowane do niskich temperatur. Ich zdrowiu bardziej szkodzi duża wilgotność niż zimno. Jagnięta rodzą się (kocą się) na początku lutego, gdy jest mroźno – czas narodzin jagniąt to wykoty.
  2. Na pustyni występują duże wahania temperatur między upalnym dniem i zimną nocą. Gruba sierść wielbłąda pozwala mu na utrzymanie stałej temperatury ciała. Jest to jedna z form przystosowania się gatunku do środowiska.

Powiązane doświadczenia

05.09.2018

Gleba glebie nie równa

Problem do rozwiązania Czym mogą się między sobą różnić próbki gleb? Od czego zależą te różnice? Po co je badać? Zmierz się z tymi pytaniami w tym geologicznym doświadczeniu! Spis materiałów tacka tekturowa łopatka lupa kwasomierz glebowy (zawiera płyn do badania pH gleby zwany płynem Helliga) notatnik ołówek marker permanentny...
02.08.2018

Przyssany jak ślimak

Problem do rozwiązania Ślimaki zamieszkują obszary wodne przemieszczają się dzięki ruchom płetwy. Natomiast lądowe poruszają się dzięki falującym skurczom podeszwy. Płynność ich ruchu zapewnia śluz produkowany przez odpowiednie gruczoły. Zasymulowanie ruchu ślimaka pozwoli poznać tajniki jego poruszania się. Spis materiałów 3-5 przyssawek różnych typów do wieszania ręczników (może być ich...
02.08.2018

Na czarno czy na biało (się ubrać)?

Problem do rozwiązania Wyniki eksperymentów pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jaki kolor ubrań jest lepszy na lato, a jaki na zimę? Będzie można także sprawdzić, jak nagrzewa się woda w morzu a jak piasek na plaży. Spis materiałów Lampa podczerwona lub lampka z żarówką żarową Czarna kartka np. formatu A4 Biała...
Wyszukiwanie
Klub Młodego Odkrywcy
Przegląd prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookie, aby zapewnić użytkownikom jak najlepszą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce i pełnią takie funkcje, jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i przydatne.