Przez dwa lata w Projekcie Szkoła Bliżej Nauki zespół z Pracowni Edukacji Centrum Nauki Kopernik testował razem z nauczycielami z Mazowsza różne narzędzia i formaty pracy. Zastanawiali się jak połączyć świat szkoły i nauki tak, aby dla obu stron była to ciekawa przygoda. O wszystkich tych doświadczeniach możecie przeczytać w publikacji wieńczącej ten projekt!
Zapraszamy opiekunów KMO na warsztaty podczas trwania, których przygotujecie żel agarozowy wykorzystując materiały dostępne w szkole oraz przeprowadzicie elektroforezę. Wyizolujecie DNA z materiału biologicznego. Zastosujecie szablon do przygotowania papierowego, trójwymiarowego modelu DNA. Poznacie materiały edukacyjne udostępnione w bazie danych PDB (Protein Data Bank). Przeprowadzicie także proste analizy sekwencji DNA, takimi samymi metodami, jakimi posługują się biolodzy molekularni pracujący z materiałem genetycznym.
Nie ma wartościowego uczenia się bez popełniania błędu. Frank Wilczek polskiego pochodzenia fizyk, laureat nagrody Nobla, powiedział: „Jeśli nie popełniasz błędów, to znaczy, że nie pracujesz nad dostatecznie trudnymi problemami, a to jest już duży błąd”. Zapraszamy opiekunów KMO do wykonywania doświadczeń metodą IBSE oraz popełniania błędów, które są szansą dla rozwoju ucznia, możliwością uzyskania informacji zwrotnej.
Podczas trwania zajęć uczestnik pozna, w sposób praktyczny, funkcjonalności platformy eTwinning. Omówione zostaną darmowe aplikacje i narzędzia przydatne w pracy nauczyciela. Odbędzie się prezentacja dobrych praktyk z realizacji projektów eTwinning.
Znasz to uczucie, kiedy widzisz jakiś problem i zastanawiasz się co można byłoby z nim zrobić? Twój mózg uruchamia nowe procesy, aby poradzić sobie z rozwiązaniem tej drażniącej sytuacji. Chcesz, aby ten problem zniknął, przestał istnieć, bo wiesz, że można się nim zająć, ale zawsze coś stoi na przeszkodzie. Nie tym razem, bo ogłaszamy konkurs grantowy Konstruktorów Marzeń!
Jak eksperymentować w KMO to 6,5-godzinne warsztaty przeznaczone dla edukatorów specjalizujących się w różnych dziedzinach i pracujących na wszystkich poziomach kształcenia. Podczas spotkania będziemy opierać się na metodzie uczenia się przez dociekanie (ang. inquiery-based learning – IBL). Nie pokażemy na nim serii wielu pomysłów, a skupimy się na metodzie badań na przykładzie jednego doświadczenia. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby rozwijać zarówno swój warsztat pracy naukowej jak i prowadzenia uczniów przez samodzielne projektowanie eksperymentów!
31 stycznia 2020 roku na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku odbyło się spotkanie Opiekunów Klubów Młodego Odkrywcy z województwa podlaskiego.
Na stanowisku KMO podczas Pikniku Naukowego będzie można wykonać szereg doświadczeń, które z różnych stron przedstawią globalne procesy klimatyczne, ich wpływ na człowieka i wpływ człowieka na nie. Zastanawiacie się co to za zależności? Koniecznie nas odwiedźcie!
Drodzy Opiekunowie z Mazowsza, widzimy się w sobotę 1 lutego, przed Centrum Konferencyjnym Kopernika, o godzinie 10
31 stycznia 2020 roku na kampusie uniwersyteckim w Białymstoku o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie wszystkich opiekunów klubów i innych osób zainteresowanych tematem.