W środę 2 września Klub Młodych Odkrywców Kolska Wyspa dzięki współpracy z Organizacją ARISS Europa oraz Polskim Klubem Krótkofalowców zorganizował wspólnie z trzema szkołami Sp2 Koło, LO Koło, Sp Brdów łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną przez Telemost z Australii.
Do 27 września trwa nabór zgłoszeń do konkursu CanSat Europejskiej Agencji Kosmicznej. Podstawowym zadaniem konkursowym jest samodzielne skonstruowanie przez drużynę minisatelity oraz przeprowadzenie za jej pomocą badań naukowych. Dla uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych to idealna okazja, by spróbować swych sił w opracowywaniu projektów badawczych oraz projektowaniu rozwiązań technologicznych.
Ostatni etap konferencji to „Projekt: Nowa szkoła”. Pozwoli on określić wyzwania, które staną się punktem wyjścia i drogowskazem dla przyszłych inicjatyw. W ramach finału odbędą się wykłady i debaty moderowane z udziałem uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrektorów, edukatorów i wszystkich, którym zależy na dobrej edukacji.
W ramach konferencji Pokazać - Przekazać pojawia się nowa możliwość: spotkania z aktywistami - twórcami oddolnych ruchów w edukacji. Ich działania są odpowiedzią na problemy, z którymi zmagają się uczniowie, rodzice, nauczyciele. Wśród zaproszonych gości są zarówno przedstawciele inicjatyw młodzieżowych, jak i nauczycielskich.
W ramach konferencji Pokazać – Przekazać 2020 odbędą się dwa warsztaty wyłącznie dla młodzieży. Jeden z nich dotyczy samorządności uczniowskiej (17 sierpnia), drugi działania algorytmów i sztucznej inteligencji (19 sierpnia).
Prof. Sylwia Jaskuska (UAM, Poznań) wspólnie z dr Anetą Gop (CNK/PPK) osnują wykład wokół ważnych pytań dotyczących szkoły m.in. Jak szkoła poradziła sobie z wyzwaniami, które przed nią postawiono? Jakie wynikają z tego prognozy na przyszłość? Czym w ogóle jest szkoła? Prelegentki zaproszą do dyskusji wokół tych zagadnień odnosząc się do wyników badań prowadzonych na grupach nauczycieli, uczniów i rodziców, a także do doświadczeń uczestników pierwszej części konferencji Pokazać – Przekazać 2020.
2 lipca zorganizowaliśmy trzecie spotkanie z opiekunami KMO z województwa mazowieckiego, po raz pierwszy w wersji on-line. W spotkaniu uczestniczyło 14 opiekunów.
Wywiady, interaktywne wykłady, eksperckie webinary, warsztaty, gorące dyskusje, giełda inicjatyw – wszystko wyłącznie online. Tak zapowiada się tegoroczna konferencja Pokazać – Przekazać pod hasłem „Szkoła: rzeczywistość rozszerzona”. Rozpocznie się dyskusją panelową „Lekcja pandemii” - 2 lipca o godz. 19 na kanale YouTube Centrum Nauki Kopernik.
Zapraszamy na spotkanie opiekunów KMO z województwa mazowieckiego. Podobnie jak przy poprzednich spotkaniach dajemy Wam przestrzeń do wymiany dobrych praktyk - Agnieszka Miller opowie nam o kulisach organizacji festiwalu nauki on-line w Przedszkolu Miejskim nr 9 w Legionowie. Chcemy także dowiedzieć się, co u Was słychać i zapowiemy program projektów badawczych dla mazowieckich KMO (z dofinansowaniem i wsparciem eksperckim) na nadchodzący rok szkolny.
Konferencja online dla nauczycieli: Nauczanie przez dociekanie i eksperymentowanie, czyli jak działają Kluby Młodych Odkrywców (KMO) – spotkanie III Badaj, dociekaj, eksperymentuj WIRTUALNIE