Scenarios

Scenariusze doświadczeń dostępne są na licencji Creative Commons Unznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Nauki Kopernik. Utwory powstały w ramach Programu Klub Młodego Odkrywcy, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych praw oraz o programie Klub Młodego Odkrywcy. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

Zachęcamy do zapoznania się z wydanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe podręcznikiem “Klubu Młodego Odkrywcy, tom II”. Zawiera on propozycje 232 otwartych i aktywizujących scenariuszy z pola fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii, geologii i ekologii

Data dodania

Tytuł

Ciepło-zimno!

Data dodania: 03.08.2018 Autor: Administrator

Czy możliwe jest pochłanianie ciepła z otoczenia podczas rozpuszczania substancji? Czy możliwe jest wydzielania ciepła do otoczenia podczas rozpuszczania substancji? Doświadczenie ma na celu zapoznać klubowiczów z jednym ze sposobów wymiany energii między układem a otoczeniem oraz kształtować umiejętność rozróżniania reakcji egzo- i endotermicznych.

DZIEDZINA: Chemistry Słowa kluczowe: heat,procesy egzotermiczne,procesy endotermiczne,temperatura

Woda gazowana

Data dodania: 03.08.2018 Autor: Administrator

Co jest niezbędne do przeprowadzenia procesu rozkładu wody? Jakie gazy mogą wydzielać się wokół przewodów pełniących rolę elektrod? Czy szybkość wydzielania gazów na elektrodach jest taka sama? Czy wokół elektrod obserwowane są inne zmiany oprócz wydzielania gazów? Czy szybkość elektrolizy w wodzie destylowanej jest taka sama jak w roztworze sody oczyszczonej? Klubowicz po wykonaniu prostych eksperymentów określi czym jest proces elektrolizy oraz w jaki sposób dodatek elektrolitów wpływa na szybkość tego procesu.

DZIEDZINA: Chemistry Słowa kluczowe: battery,electrolysis,wydzielanie gazów

Wielokąty w lusterkach

Data dodania: 03.08.2018 Autor: Administrator

Odbicie w lustrze płaskim towarzyszy nam każdego dnia. Otrzymywany obraz jest pozorny (to znaczy, że powstaje po tej samej stronie lustra, co przedmiot), powstaje w tej samej odległości od lustra co odbijany od lustra przedmiot i jest tej samej wielkości. W doświadczeniu będzie można sprawdzić, jaki obraz powstanie, gdy ustawimy dwa lub trzy lustra pod różnymi kątami względem siebie.

DZIEDZINA: Physics,Mathematics Słowa kluczowe: lustro,symetria,wielokąty,zwierciadło

W stronę słońca

Data dodania: 03.08.2018 Autor: Administrator

Jak organizmy żywe reagują na światło? Klubowicze wykonując doświadczenia dowiedzą się, które organizmy reagują na światło i w jaki sposób. Czy wszystkie do niego podążają? A może są takie, które się chowają?

DZIEDZINA: Biology,Botany,Nature,Zoologia Słowa kluczowe: fototropizm,motion,światło

Tworzywa sztuczne od krowy

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Czy możliwe jest przygotowanie tworzywa sztucznego z mleka? W jaki sposób oddzielić potrzebne w tym celu białko? Eksperyment ma na celu zapoznać uczestnika z najważniejszym i głównym białkiem występującym w mleku - kazeiną, ze zjawiskiem koagulacji oraz pojęciem naturalnych polimerów.

DZIEDZINA: Chemistry Słowa kluczowe: kazeina,mleko,polimery,tworzywa sztuczne

Tańczące przedmioty

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Jaki siły działają na cienkie, lekkie spadające przedmioty? Kiedy możemy zobaczyć liść spadający ruchem wahadłowym?

DZIEDZINA: Physics,Nature Słowa kluczowe: kąt natarcia,nasiona,swinging movement,woda

Szyszka - wskaźnik wilgotności

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Przechodząc obok drzew iglastych warto przyjrzeć się ich szyszkom. Zarówno te jeszcze na drzewie i te pod nim mogą być otwarte lub zamknięte. Poniższe doświadczenie wyjaśni, dlaczego tak się dzieje.

DZIEDZINA: Biology,Physics Słowa kluczowe: powietrze,wilgotność

Szary jak pomidor

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Czy banan zawsze jest żółty a pomidor czerwony? Od czego zależy widzenie przez nas barw? Czy możemy na to wpłynąć?

DZIEDZINA: Biology,Physics,Optics Słowa kluczowe: colors,colors,mieszanie barw,wzrok

Spinner

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Jaka jest funkcja łożyska? Jak działa? Dlaczego jest tak powszechnie używane? Na te pytania odpowiesz konstruując spinnera!

DZIEDZINA: Physics,Constructing,Statistics Słowa kluczowe: łożysko,rotational movement

Słonecznik czy słonina?

Data dodania: 02.08.2018 Autor: Administrator

Jak odróżnić tłuszcze nasycone od nienasyconych? Dlaczego roztwór nadmanganian potasu odbarwia się w probówce z tłuszczem roślinnym? Czym się różnią tłuszcze nasycone i nienasycone? Eksperyment ma na celu zapoznać uczestnika z klasyfikacją tłuszczy pod względem pochodzenia i charakteru chemicznego oraz metodą odróżniania tłuszczy nasyconych i nienasyconych.

DZIEDZINA: Chemistry,Organic chemistry Słowa kluczowe: tłuszcze,tłuszcze nasycone,tłuszcze nienasycone

WYSZUKAJ W SCENARIUSZACH

Zawiera:

ZNAJDŹ SCENARIUSZE