Autorzy 15 najciekawszych projektów z województwa mazowieckiego i 25 z innych województw otrzymają fundusze na ich realizację oraz wsparcie merytoryczne z zakresu integracji międzykulturowej. Konkurs odbywa się w ramach programu „Razem dla lepszej przyszłości” w partnerstwie z UN Global Compact Network Poland.
Każdy klub jest inny, ma swoją specyfikę działania i własne zainteresowania. Różne są także sytuacje związane z pobytem i nauką ukraińskich dzieci w szkołach i przedszkolach. Inicjatywy zgłoszone do konkursu będą więc różnorodne i dopasowane do lokalnych potrzeb. Ważne, aby zakładały aktywne włączanie ukraińskich dzieci i młodzieży (mile widziane są także dzieci i młodzież innych narodowości) w działania klubu i umożliwiały budowanie międzykulturowych relacji rówieśniczych. Przykłady działań:
Projekt powinien zawierać elementy ułatwiające wzajemne poznanie się polskich i ukraińskich uczniów oraz międzykulturową wymianę.
Przygotowując projekt, możesz oprzeć się na własnej praktyce i pomysłach albo czerpać inspirację z doświadczeń innych opiekunów (Inspiracje, prezentacje opiekunów podczas wydarzeń międzyklubowych) czy z materiałów Centrum Nauki Kopernik.
Zaproponowane inicjatywy powinny trwać minimum 6 miesięcy, a spotkania w ich ramach – odbywać się nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Powinny także być zgodne z ideą i zasadami programu KMO przedstawionymi w Karcie Programu Klub Młodego Odkrywcy.
Konkurs realizowany jest w dwóch oddzielnych ścieżkach: ogólnopolskiej (z wyłączeniem województwa mazowieckiego) oraz mazowieckiej. Jeden klub może wziąć udział w konkursie, wybierając tylko jedną, odpowiednią do jego lokalizacji ścieżkę konkursu.
Wszyscy laureaci otrzymają nagrody finansowe na realizację przygotowanego programu działań. Z otrzymanych środków opiekunowie KMO mogą pokryć koszty:
Autorów zwycięskich projektów zaprosimy na kilkugodzinne stacjonarne szkolenie dotyczące pracy z dziećmi i młodzieżą z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, w szczególności z osobami z Ukrainy. W trakcie realizacji inicjatyw odbędą się dwa spotkania sieciujące online z udziałem trenerki kompetencji międzykulturowych. Opiekunowie będą mogli skorzystać także z możliwości indywidualnych spotkań z ekspertką.
Ponadto kluby-laureaci z województwa mazowieckiego wezmą udział w festiwalu KMO – spotkaniu integrującym kluby w Centrum Nauki Kopernik.
Środki przeznaczone na wykonanie projektów oraz uczestnictwo w festiwalu KMO zostaną wypłacone w jednej transzy i będą sumarycznie wynosić 6588 zł (kwota po potrąceniu podatku).
Laureaci konkursu ogólnopolskiego wezmą udział w szkoleniu online dotyczącym pracy z dziećmi i młodzieżą z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, w szczególności z osobami z Ukrainy, prowadzone przez trenerkę wielokulturową. Uczestnikom zapewnimy też możliwość indywidualnych konsultacji online z trenerką. Opiekunów spoza woj. mazowieckiego zachęcamy do kontaktów z partnerami regionalnymi KMO, którzy klubom ze swoich regionów chętnie zapewnią wsparcie.
Aby zgłosić się do konkursu, wypełnij formularz zgłoszeniowy.
Przy wypełnianiu formularza należy załączyć plan finansowy projektu konkursowego zgodnie ze wzorem do pobrania tutaj. Konieczne jest rozdysponowanie w planie finansowym wszystkich dostępnych środków (ich wysokość wskazana została w regulaminie konkursu).
Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia razem z jego kopią otrzymasz na adres mailowy podany w zgłoszeniu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o konkursie, skonsultować pomysły albo sprawdzić, czy to konkurs dla twojego klubu, zapraszamy na jedno z dwóch spotkań informacyjnych:
W czwartek 3 października o 18:00 – https://us06web.zoom.us/j/83911959349
W czwartek 10 października o 18:00 – link do spotkania na Zoomie
Harmonogram konkursu oraz działań pokonkursowych znajdziesz w regulaminach.
Regulamin Konkursu dla Mazowsza
Regulamin Konkursu Ogólnopolskiego
Jeśli masz pytania dotyczące konkursu, napisz na adres e-mail: iwo.maciak@gmail.com.