Scenariusze

Scenariusze doświadczeń dostępne są na licencji Creative Commons Unznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Nauki Kopernik. Utwory powstały w ramach Programu Klub Młodego Odkrywcy, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych praw oraz o programie Klub Młodego Odkrywcy. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

Zachęcamy do zapoznania się z wydanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe podręcznikiem “Klubu Młodego Odkrywcy, tom II”. Zawiera on propozycje 232 otwartych i aktywizujących scenariuszy z pola fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii, geologii i ekologii

Data dodania

Tytuł

Chemiczne jojo

Data dodania: 05.09.2018 Autor: Administrator

Wykonaj piękny eksperyment, w którym będziesz mógł zaobserwować efekt reakcji sody z octem.

DZIEDZINA: Chemia,Fizyka Słowa kluczowe: gęstość,kwas,pH,siła wyporu,tlenek węgla (IV),zasada

Butelkowa orkiestra

Data dodania: 05.09.2018 Autor: Administrator

Od czego zależy wysokość dźwięku? Jak nią manipulować? Wykonaj proste instrumenty muzyczne i zagraj melodię!

DZIEDZINA: Akustyka,Fizyka,Muzyka Słowa kluczowe: częstotliwość,drgania,dźwięk

Blisko, bliżej, za blisko

Data dodania: 05.09.2018 Autor: Administrator

Czym jest przestrzeń osobista? Czy każdy człowiek ma podobne potrzeby względem swojej przestrzeni? Od czego zależy jej rozmiar? Sprawdź, jakie potrzeby względem przestrzeni osobistej masz Ty, jakie mają Twoi znajomi, a jaką nieznajomi w przestrzeni publicznej.

DZIEDZINA: Socjologia,Zajęcia w terenie Słowa kluczowe: dystnas,kultura,przestrzeń osobista,przestrzeń publiczna

Balonowa gitara

Data dodania: 05.09.2018 Autor: Administrator

Jak ze zwykłych balonów stworzyć gitarę? Co sprawia, że będzie wydawać dźwięki różnej wysokości? W tym doświadczeniu Klubowicze zbudują własne instrumenty i odkryją niektóre właściwości dźwięków.

DZIEDZINA: Akustyka,Fizyka,Muzyka Słowa kluczowe: balon,dźwięk,gitara,instrumenty muzyczne,pudło rezonansowe

Baczność!

Data dodania: 05.09.2018 Autor: Administrator

Jak to się dzieje, że zachowujesz równowagę? Czy umiesz kontrolować położenie swojego ciała w każdej sytuacji? Kiedy jest łatwiej, a kiedy trudniej? Przekonaj się wykonując poniższe doświadczenia.

DZIEDZINA: Biologia,Fizjologia człowieka Słowa kluczowe: ciało,równowaga

(Nie)zwykła fontanna

Data dodania: 05.09.2018 Autor: Administrator

Jak sprawić, żeby zbudowana przez Ciebie fontanna miała silniejszy lub słabszy strumień? Od czego zależy siła, z jaką wylewa się woda? W tym doświadczeniu zbudujesz prosty przyrząd, który pomoże zobrazować odpowiedzi na te pytania.

DZIEDZINA: Fizyka,Hydrostatyka Słowa kluczowe: ciśnienie,U-rurka,woda

Mikro-zoo

Data dodania: 10.08.2018 Autor: Administrator

Bakterie są za małe, żeby je zobaczyć gołym okiem. Więc w jaki sposób hodują je naukowcy w laboratoriach? W tym doświadczeniu możesz wczuć się w mikrobiologa i wyhodować własne bakterie.

DZIEDZINA: Biologia,Mikrobiologia Słowa kluczowe: antybiotyki,bakterie,mikroorganizmy

Połowa soczewki

Data dodania: 10.08.2018 Autor: Administrator

W wielu miejscach stosujemy soczewki, patrzymy przez okulary, oglądamy coś przez lupę. W doświadczeniu przekonamy się, co się dzieje jak zakryjemy połowę soczewki.

DZIEDZINA: Fizyka,Optyka Słowa kluczowe: soczewka,światło

Gdzie ten środek ciężkości?

Data dodania: 10.08.2018 Autor: Administrator

Mówiąc o środku ciężkości najczęściej (czyli w naszym ziemskim doświadczeniu – w jednorodnym polu grawitacyjnym) myślimy o środku masy. Położenie środka ciężkości można określić zarówno dla pojedynczego elementu jak i ich zbioru. Zachwianie równowagi spowodowane jest przesunięciem środka ciężkości. W doświadczeniu będzie można przesuwać środek ciężkości.

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: równowaga,środek ciężkości,środek masy

Żelazożercy

Data dodania: 03.08.2018 Autor: Administrator

Jakie czynniki są potrzebne do zajścia korozji? Jaki jest wpływ różnych parametrów na szybkość tego procesu? W jaki sposób zmiana środowiska reakcji wpływa na proces rdzewienia? Klubowicz po wykonaniu serii prostych eksperymentów określi czym jest rdza, jakie są podstawowe czynniki korozyjne oraz w jaki sposób dodatek różnych substancji wpływa na hamowanie lub przyspieszanie korozji.

DZIEDZINA: Chemia,Chemia nieorganiczna Słowa kluczowe: korozja,rdza,żelazo

WYSZUKAJ W SCENARIUSZACH

Zawiera:

ZNAJDŹ SCENARIUSZE