Scenariusze

Scenariusze doświadczeń dostępne są na licencji Creative Commons Unznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Nauki Kopernik. Utwory powstały w ramach Programu Klub Młodego Odkrywcy, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści - pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych praw oraz o programie Klub Młodego Odkrywcy. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

Zachęcamy do zapoznania się z wydanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe podręcznikiem “Klubu Młodego Odkrywcy, tom II”. Zawiera on propozycje 232 otwartych i aktywizujących scenariuszy z pola fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii, geologii i ekologii

Data dodania

Tytuł

Wyrzuć π

Data dodania: 10.09.2018 Autor: Administrator

To doświadczenie wygląda nieco jak sztuczka magiczna, ale na pewno nim nie jest. Problem, który przed Wami stanie został opisany po raz pierwszy w XVIII wieku. Jaki wynik otrzymasz?

DZIEDZINA: Matematyka Słowa kluczowe: Igła Buffona,liczba π,prawdopodobieństwo geometryczne

Statek w butelce

Data dodania: 10.09.2018 Autor: Administrator

Jest to jedno z klasycznych doświadczeń wykonywanych w szkole, jednak często ma błędne wyjaśnienie – „Spalany jest tlen i woda jest zasysana i zajmuje jego miejsce.” Ale przecież tlen nie spalany jest do próżni… Czy woda zawsze zajmie proporcjonalnie taką samą objętość w naczyniu? Dlaczego tak naprawdę woda wpływa do odwróconego naczynia?

DZIEDZINA: Chemia,Fizyka Słowa kluczowe: ciśnienie,podciśnienie,powietrze,spalanie

Mieszanka wybuchowa

Data dodania: 10.09.2018 Autor: Administrator

Czy Ty już wiesz, co się stanie, kiedy zostanie zmieszany roztwór sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego? Jeśli nie, to koniecznie sprawdź! Dodatkowo wywar z czerwonej kapusty ma bardzo ciekawe właściwości chemiczne, które można zaobserwować w tym doświadczeniu.

DZIEDZINA: Chemia Słowa kluczowe: kwas,pH,reakcja zobojętniania,wskaźnik pH,zasada

Spienione rośliny

Data dodania: 10.09.2018 Autor: Administrator

Jakie właściwości ma woda utleniona? Dlaczego polewa się nią czasem rany? Co to znaczy, że jest „utleniona”? Poszukiwania odpowiedzi na te pytania możesz zacząć od wykonania tego doświadczenia.

DZIEDZINA: Biochemia,Biologia,Chemia Słowa kluczowe: enzymy,katalaza,reaktywne formy tlenu,tlen,woda utleniona

Lądowisko dla jajka

Data dodania: 10.09.2018 Autor: Administrator

Z jakiej, najwyższej wysokości jesteś w stanie zrzucić jajko, tak, żeby się nie potłukło?

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: amortyzacja,jajko,praca zespołowa,spadanie,sprężystość

Jak nadmuchać balon

Data dodania: 10.09.2018 Autor: Administrator

Nadmuchanie balonu to stosunkowo łatwa sprawa. Co się stanie, kiedy najpierw włożymy go do butelki?

DZIEDZINA: Fizyka Słowa kluczowe: balon,ciśnienie,objętość,powietrze

Granatowy kisiel

Data dodania: 10.09.2018 Autor: Administrator

To doświadczenie zastanawia wiele osób. Często spieramy się, dlaczego uzyskujemy takie wyniki. Pojawiają się nam tu pytania: Jak zbudowana jest torebka foliowa? Czym w ogóle jest folia? Co to znaczy, że pojemnik jest szczelny? Przeprowadź to doświadczenie i dołącz do grupy kisielowych myślicieli :)

DZIEDZINA: Chemia Słowa kluczowe: dyfuzja,mieszanie

Gorące powietrze

Data dodania: 05.09.2018 Autor: Administrator

Ludzie od dawna chcieli wzbijać się w przestworza. Mitologiczny Dedal i Iakr lecieli na skrzydłach, w XVIII wieku ludzie unieśli się w balonie, a już pod koniec XIX wieku pierwszy samolot wzbił się na całe 12 sekund. Weź udział w konstruowaniu maszyn latających może kolejny przełom w historii lotnictwa będzie należał do Ciebie? :)

DZIEDZINA: Fizyka,Geografia Słowa kluczowe: balon,powietrze,prawo Archimedesa,rozszerzalność

Gleba glebie nie równa

Data dodania: 05.09.2018 Autor: Administrator

Czym mogą się między sobą różnić próbki gleb? Od czego zależą te różnice? Po co je badać? Zmierz się z tymi pytaniami w tym geologicznym doświadczeniu!

DZIEDZINA: Biologia,Chemia,Geologia Słowa kluczowe: gleba,pH,wilgotność

Genetyka w kuchni

Data dodania: 05.09.2018 Autor: Administrator

Jak gołym okiem zobaczyć składniki komórek? Jakie składniki da się tak zobaczyć? W poniższym doświadczeniu przeprowadzisz izolację DNA, czyli materiału genetycznego, w którym zapisane są wszystkie cechy danego organizmu. Sprawdź, jak wygląda najważniejsza dla każdego życia na Ziemi nić!

DZIEDZINA: Biologia,Chemia Słowa kluczowe: DNA,genetyka,izolacja

WYSZUKAJ W SCENARIUSZACH

Zawiera:

ZNAJDŹ SCENARIUSZE