News

Zapraszamy na Ekspertów KMO ze Śląska - tym razem kosmos, ekologia, Festiwal Nauki oraz eksperymentowanie na fizyce. Webinarium odbędzie się 18 maja od godziny 19 na Teamsach.

Podczas prezentacji klubu Młody Naukowiec ZSiP1 Katowice, Opiekunka dr Joanna Grecka-Otremba osobiście wraz z klubowiczami na nagraniach, opowiedzą o swoich kosmicznych doświadczeniach i nie tylko:

Wszystko zaczęło się od KOSMOSU i tematyki z nim związanej. Dawno dawno temu w odległych czasach gimnazjalnych powstał pomysł na konkurs „Międzygwiezdny pył” łączący nauki przyrodnicze z wiedzą kosmologiczną oraz ekologiczną. W obecnym roku szkolnym konkurs ma rangę już ogólnopolskiego a patronami konkursu są CREDO, Urania-postępy astronomii i Astronarium.

Podejmując działania zorganizowania kolejnych edycji konkursu zorganizowaliśmy Tydzień Kosmiczny w szkole i zaprosiliśmy na niego ambasadora kosmicznego. Dzieci tworzyły klasowe ekorakiety i brały udział w różnego rodzaju pokazach. Kolejne działania związane były z projektowaniem bazy na Księżycu, dzięki ESERO Polska. Zamówiliśmy zestaw AstroPi i zaczęła się nasza przygoda z programowaniem.

Organizujemy Tydzień liczby PI, a dwa lata temu zorganizowaliśmy akcję w szkole Fraktal na 100-lecie PTM. Wspaniała inicjatywa. Tydzień liczby PI przerodził się w miesiąc nauk ścisłych.

18-tkę klubów KMO świętowaliśmy budując Nurki Kartezjusza. Na webinarium zaprezentujemy nasze hydrauliczne ECOrobociki, które prezentowaliśmy podczas Śląskiego Festiwalu Nauki w 2019 roku. Dzieci poznają podstawy hydrostatyki, a dodatkowo rozmawiamy o materiałach, tworzymy plan projektu oraz wymyślamy kształty.

Podczas nauczania zdalnego również spotykaliśmy się on-line, wykonując projekty na konkursy lub tworząc i poznając nowe zjawiska itp.

Klub również chętnie bierze udział w kolejnych edycjach EarthKam, poznając w ten sposób położenie równych ciekawych miejsc na świecie.

Podczas ostatniego Pikniku Naukowego Młody Naukowiec przygotował film, w którym przedstawił doświadczenie związane z budową smogomierza – smogookreślatoinatora oraz dokonał pomiarów i je przeanalizował.

W drugiej części webinarium, dr Aneta Szczygielska-Łaciak dobry duch śląskich KMO i przedstawicielka partnera regionalnego Uniwersytetu Śląskiego,  opowie  o tym „Jak wykorzystywać eksperymenty do nauczania fizyki?”.

Spotkanie odbędzie się na platformie Teams, ŚMCEBI, filii UŚ w Chorzowie. Tutaj: Link do spotkania

UWAGA!

Spotkanie będzie nagrywane. Osoby, które nie życzą sobie być na nagraniu prosimy by nie włączały kamerek. Spotkanie jest bezpłatne, a zaświadczenia uczestnictwa wysyłane będą zainteresowanym osobom (należy to zgłosić w ankiecie, do której link prześlemy na koniec spotkania).

Joanna Grecka-Otremba, Zuzanna Michalska

Date added: 12.05.2021 Author: Administrator Date of event: 18.05.2021 City: online