Aktualności

Spotkania trenerów partnerów regionalnych KMO

Trenerzy KMO związani z partnerami regionalnymi programu współtworzą KMO i budują jego zasoby w swoich województwach. Na przełomie maja i czerwca przeprowadziliśmy szkolenie on-line dla trenerów ugruntowujących umiejętności trenerów z zakresu planowania, tworzenia i prowadzenia szkoleń zgodnych z założeniami KMO.

Szkolenie obejmowało projektowanie ankiet do badania potrzeb uczestników oraz tworzenie i prowadzenie szkoleń dla dorosłych według cyklu Kolba, z omówieniem stałych elementów szkoleniowych. Dzięki uporządkowaniu wiedzy oraz wspólnym rozmowom pojawiły się wstępne scenariusze szkoleń i pomysły na kolejne.

Przebieg szkolenia:

27 maja odbyło się pierwsze z czterech 1,5-godzinnych spotkań, podczas których wspólnie przeanalizowałyśmy sytuację w znanych nam klubach oraz szkołach oraz, opierając się na zaobserwowanych danych i badaniach nauczycieli i uczniów w Polsce, stworzyliśmy wspólnie ankietę badającą potrzeby opiekunów w obecnej sytuacji.

5 i 6 czerwca odbyły się kolejne spotkania, które zamknęły pierwsze szkolenie on-line. Podczas tych spotkań wspólnie zastanowiliśmy się nad formą, w jakiej możemy pracować w przyszłym roku jako grupa trenerów KMO, współpracować z opiekunami z poszczególnych regionów oraz tym, co możemy zaoferować całej społeczności KMO w Polsce, m.in. podczas naszej międzynarodowej konferencji – Forum KMO, które w tym roku po raz pierwszy odbędzie się zdalnie.

W 13-osobowej grupie trenerów powstały 4 pomysły na warsztaty, które będzie można przeprowadzić on- i off-line w nadchodzącym roku:

  • Jak pracować (zdalnie), żeby nie zwariować – omówienie wyzwań związanych z pracą zdalną i wspólne poszukanie rozwiązań, dzielenie się swoimi sposobami (pomysł trenerek z Białegostoku i Śląska)
  • Jak pracować w KMO w przedszkolu ucząc krytycznego myślenia – planowanie, przeprowadzanie zajęć, obserwowanie pracy klubowiczów i zadawanie pytań – webinarium z fragmentami filmów przedstawiającymi przedszkolaków pracujących na doświadczeniach KMO (pomysł trenerek z Chełma)
  • Przyroda dla nie przyrodników – doświadczenia z chemii, fizyki i biologii dla nauczycieli, którzy nigdy nie eksperymentowali (pomysł trenerek z Leszna, Śląska, Olsztyna i Rzeszowa).
  • Zajęcia przyrodniczo terenowe dla początkujących (pomysł trenerki z Rzeszowa).

 

Do końca roku będziemy się spotykać raz w miesiącu, aby omawiać rozwój grupy trenerów KMO i planować wspólne działania międzyregionalne.

Kolejne spotkanie on-line już na początku lipca!

Data dodania: 08.06.2020 Autor: KMO Data wydarzenia: 27.05.2020 Miasto: Warszawa