Aktualności

2. Forum KMO w Gruzji i inne atrakcje

30 czerwca odbyło się już drugie Forum KMO na Uniwersytecie Ilia w Tibilisi. Wzięli w nim udział zarówno nowi, jak i doświadczeni Opiekunowie klubów. Było wesoło i bardzo efektywnie, a ekipa organizatorów i wykładowców, w tym przedstawicielki Centrum Nauki Kopernik (Zuzanna Michalska) i FSZK (Megi Bibiluri i Alicja Pacewicz) miała pełne ręce roboty.

Wizyta gości z Polski zaczęła się jednak wcześniej, już 28 czerwca. Najpierw odwiedziłyśmy nowy klub w Kazbegi, u stóp Kaukazu. Grupa klubowiczów radośnie eksperymentowała nie zwracając na nas najmniejszej uwagi. Przerzucali się pomysłami i pytaniami. Opiekunką klubu jest jedna z regionalnych koordynatorek, Nazi. W stworzonym przez nią klubie spotykają się dzieci z różnych szkół i często odległych miejscowości. Mimo to, nie mogą doczekać się zajęć.

Następnego dnia obserwowałyśmy warsztaty „Jak prowadzić klub” dla nowych Opiekunek. Atmosfera była wspaniała. Panie chwytały w lot istotę programu – wagę zadawania pytań, zgodę na popełnianie błędów, wspieranie samodzielności i kreatywności klubowiczów. Jedna z wież z makaronu z ćwiczenia „Marshmallow challenge” zbudowana przez panie nauczycielki, została ozdobiona flagami Polski i Gruzji. A balony, w których zrzucano jajka w ćwiczeniu „Jajolot” miały wzór z gruzińskich flag.

Warsztaty spełniły oczekiwania uczestniczek. Zależało im, żeby poznać podobne do siebie osoby i to się udało. Nie mogły oderwać się od wspólnych rozmów. Były bardzo zadowolone również z tego, że nauczyły się nowych doświadczeń i ćwiczeń trenerskich.

I wreszcie 2. Forum KMO. Przeszło 50 uczestników wysłuchało wykładów i wzięło udział w przygotowanych warsztatach. Konferencję otworzyła pani profesor Nino Doborjginidze, wicerektor Uniwersytetu Ilia, naszego gospodarza,. Wykład na temat kompetencji XXI rozwijanych w ramach sieci partnerów KMO wygłosiła Zuzanna Michalska. A Alicja Pacewicz i Megi Bibiluri z Fundacji Szkoła z Klasą, opowiadały o współpracy w Gruzji. Później Nato Samharadze, koordynatorka z IliaUni opowiedziała o sprawach bieżących programu. W drugiej części odbyły się warsztaty z narzędzi TIK, kreatywności i współpracy.

Gruzini są bardzo gościnni, ciepli i zaangażowani. Warto myśleć o jakichś formach wymiany międzyklubowych. Bardzo Was do tego zachęcam!

Zuzanna Michalska

 

 

 

 

Data dodania: 02.07.2019 Autor: KMO Data wydarzenia: 30.06.2019 Miasto: