Strona 1 z 1

KMO Fanchemik

Post: 27 lut 2015, 9:37
autor: Artur Franczuk
Poczucie nieodległej wiosny może sprawić dla nas KMO Fanchemik z jej opiekunką Panią Edytą Rutkowską-Ferchichi na czele. Nie dajmy się jednak zupełnie zwieść kwiatom, które przedstawia zdjęcie – będą one bowiem za chwilę wybielone. Jak wyglądają płatki poddane takiemu procesowi? Kliknij tutaj http://www.kmo.org.pl/?strona=klub_galerie&klub_id=160#galeria_336 i zobacz zdjęcia z całego przebiegu eksperymentu. Jeśli nie uda Ci się poczuć wiosny, na pewno uda Ci się poczuć reakcje utleniania i redukcji :)

Re: KMO Fanchemik

Post: 27 lut 2015, 15:43
autor: edytarf
Jak wybielić kwiaty? Nic prostszego. Należy wziąć kolbę stożkową, łyżeczkę do spalań i korek. Przed doświadczeniem ścianki kolby należy zwilżyć wodą np. spryskiwaczem. Następnie do kolby wprowadź na łyżeczce do spalań zapaloną siarkę i przykryj korkiem. Kiedy siarka przestanie się palić, a kolba wypełni się oparami tlenku siarki(IV) wyjmij łyżeczkę i wrzuć płatki kwiatów. Przykryj korkiem i poczekaj chwilę. ;)
Po pewnym czasie efekt murowany. Zawsze używaliśmy płatków ciemno - czerwonych róż, ale goździki okazały się jeszcze lepsze. Zrobiły się całkowicie białe. Uwaga - nie wszystkie kwiaty wybielą się.

Re: KMO Fanchemik

Post: 17 mar 2015, 11:01
autor: Artur Franczuk
Ciekawe dlaczego niektóre kwiaty się wybielają, a niektóre nie?