W sierpniu 2017 roku w Centrum Nauki Kopernik gościliśmy edukatorów na jedenastej już konferencji Pokazać–Przekazać – wśród nich sporą reprezentację opiekunów KMO. Drugiego dnia konferencji uczestnicy wzięli udział w warsztatach opartych o metodę projektowania współbieżnego (ang. concurrent design) stosowaną na przykład do planowania misji kosmicznych przez Europejską Agencję Kosmiczną.
Zadanie projektowe polegało na wytworzeniu specyfikacji (lub przynajmniej koncepcji) zestawu edukacyjnego, który można łatwo i tanio wyprodukować/skompletować samodzielnie lub – wykorzystując opracowane w trakcie warsztatów modele promocji – spróbować sfinansować komercyjnie, w systemie grantów, etc.
Do tego trudnego zadania przystąpiło siedem zespołów. Na stronie WWW Centrum Nauki Kopernik można już znaleźć zdigitalizowane i opracowane wyniki ich prac. Wszystkie materiały dostępne są na licencji otwartej i… czekają na realizację!
Zapraszamy wszystkich KMOwiczów zainteresowanych edukacją i konstruowaniem do zapoznania się z tymi koncepcjami i projektami. Niektóre z nich są niemal gotowe do wdrożenia, inne wprowadzają oryginalne i kreatywne rozwiązania, które trzeba starannie przetestować. Zachęcamy do budowania i testowania, modyfikowania i dzielenia się swoim spostrzeżeniami.
Aktywność ta stanowi swego rodzaju pomost pomiędzy zeszłoroczną konferencją (poświęconą sieciowaniu), a tegoroczną – skupiającą się na edukowaniu przez konstruowanie. Dlatego bardzo jesteśmy ciekawi wyników stosowania pomysłów wypracowanych w ramach warsztatów w praktyce - na przykład w klubach KMO.
Spośród osób lub grup, które wdrożą jakiś z opublikowanych projektów chcielibyśmy wyłonić reprezentację, która w sierpniu tego roku weźmie udział w konferencji Pokazać–Przekazać i zaprezentuje swoje doświadczenia – zarówno te pozytywne, jak i negatywne (Co się udało, a co nie? Co trzeba zmienić/poprawić?)
Zapraszamy do konstruowania, edukowania i współpracy!
Wyniki prac grup warsztatowych można znaleźć tutaj.
Łukasz Badowski