17 i 18 listopada, odbyło się VI Forum KMO, największe wydarzenie w naszym programie. Co się wydarzyło tym razem? Czy warto walczyć o miejsce za rok?
Było trochę stresu, bo cały nasz trzyosobowy zespół przygotowywał Forum po raz pierwszy. Mimo to, uczestnicy jak zwykle dopisali, miejsca wyczerpały się w ciągu pierwszych godzin zapisów. Mieliśmy 288 chętnych (w tym 33 mężczyzn), na 180 miejsc. Ostatecznie na konferencję przyjechało 170 edukatorów KMO z Polski, 18 gości z zagranicy (Białoruś, Gruzja, Litwa), do tego przedstawiciele partnerów programu, instytucji edukacyjnych w Polsce, trenerzy i animatorzy CNK oraz pracownicy Pracowni Edukacji, w tym zespół KMO. W sumie w imprezie wzięło udział prawie 300 osób.
Tradycyjnie była moc, ładowanie akumulatorów Opiekunów i długie rozmowy. Wykład otwarcia nauczyciela i trenera Aleksandra Pawlickiego przejdzie do annałów eventów KMO (zwierzęce grzyby, chłopi egipscy budujący piramidy w weekendy i płaska Ziemia opanowana przez Lechitów), uczestnicy warsztatów dla początkujących poszli podpalać obiekty poza mury CKK, a co do seminariów to najpopularniejsze należały do Aleksandra i Marty Florkiewicz-Borkowskiej (Nauczycielki Roku 2017).
Drugiego dnia, na wykładzie, dr hab. Piotr Sułkowski opowiadał o inicjatywie i portalu „Zapytaj fizyka”, prowadzonym przez badaczy z IF UW, którym można uzyskać informacje na tematy związane z fizyką. Poza wykładami uczestnicy mogli wziąć udział w dwóch spośród dziewięciu warsztatów do wyboru oraz w jednym z siedmiu seminariów. Odbyła się też sesja dobrych praktyk, tzw. Minutki, było nocne zwiedzanie Kopernika ( w tym aktywności w Teatrze Wysokich Napięć i Laboratoriach) oraz integracja.
Przez całe Forum uczestnicy mieli dostęp do przedstawicieli partnerów merytorycznych (Uniwersytet Dzieci, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży), regionalnych i strategicznych (PAFW). Równolegle do zajęć warsztatowych dla Opiekunów odbyło się czterogodzinne spotkanie przedstawicieli partnerów programu KMO, którzy dyskutowali na temat współpracy w następnych latach.
W trakcie Forum ogłoszono laureatów konkursu „Badacze KMO” promującego pracę metodą projektu, realizowanie projektów badawczych oraz współpracę między klubami i wymianę doświadczeń. Nagrodą w konkursie jest, ufundowane przez PAFW, stypendium na zaszczepianie zwycięskiego projektu w sąsiedzkich klubach.
Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami na VI Forum i pozdrawiamy tych, którym tym razem nie udało się dostać, bądź nie mogli przyjechać. Na dole posta zamieszczam Broszurę VI Forum - miłej lektury!
Bardzo serdecznie zapraszamy do wszystkich wydarzeń jakie zaplanowaliśmy dla Was w tym roku, warto rozważyć udział już dzisiaj. Tutaj znajdziecie aktualny kalendarz. Cała nasza trójka pracuje nad tym, żeby przez cały 2018 rok dużo się działo i szykujemy już kolejne Forum.
Zuzanna Michalska