Aktualności

Projekty badawcze w KMO

Projekty zainicjowane w czasie IV Forum KMO.

Projekty badawcze, które zostały zainicjowane w czasie IV Forum KMO to nowa aktywność w Programie KMO. Pragnęliśmy stworzyć okazję do podjęcia przygody badawczej dla całego klubu. Wszak o nauce można mówić, ale jeszcze lepiej jest jej doświadczać!

Uważamy bowiem, że proces dochodzenia do wiedzy – właśnie owo badanie i odkrywanie – jest dalece bardziej fascynujący, wartościowy i rozwijający niż jakiekolwiek gotowe rozwiązania.

Mamy przyjemność prezentować w tym miejscu wybrane nowiny z klubów, które są zaangażowane w to przedsięwzięcie.

 

WODA, NAUKI I ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Klub Nucleus z Krakowa wybrał się niedawno nad rzękę Wilgę wziąwszy ze sobą krążek Secchiego (tajemnicze czarno-białe koło z sznurkiem) oraz słoiki na wodę. Ten pierwszy przedmiot służy do badania przejrzystości danego akwenu - zanurza się go w wodzie, po czym mierzy się głębokość, przy której przestaje być widoczny. Zaobserowano też pianę i śmieci na powierzchni rzeki.

Klub wrócił do szkoły i rozpoczął badanie wody pod kątem poszczególnych związków chemicznych. Bardzo prosty test polegający na intensywności koloru wykazał, że pobliska rzeka zawiera dość wysokie stężenie fosforanów. Co może być jego źródłem?

Chcesz wiedzieć, jak radzi sobie reszta klubów z tego projektu? Zajrzyj na mapkę ze stronę FreshWater Watch - ogólnoświatowego projektu na temat czystości akwenów.

 

PRZYRODNICZE AZYLE

Szymon Pitek (KMO Niepołomice) i jego klub, zaprojektowali już ogród-laboratorium, wybrali już miejsce na jego stworzenie, zorganizowali zebranie z rodzicami, w celu wsparcia projektu oraz poczynili pierwsze wysiewy.

Działania można obserwować na tym blogu: http://kmo.moa.edu.pl/category/przyrodniczy-azyl

 

NIE ŚWIEĆ, NIE ŚMIEĆ

Wyniki już zebrane i właśnie je opracowujemy! Tak jak się spodziewaliśmy, w miastach widoczność gwiazd jest wyraźnie mniejsza niż na terenach wiejskich. Przyczyna tego leży w sztucznych źródłach światła, które uniemożliwiają obserwację gwiazd, które emitują słabe światło.

 

Data dodania: 26.02.2016 Autor: kmo