Czy rośliny piją wodę ?

Data dodania: 22.11.2020 Autor: Anna Ryba

 

Woda jest roślinom niezbędna do życia. Rośliny pobierają wodę przede wszystkim z ziemi. I to właśnie do tego mają korzenie. Rośliny pobierają wodę z opadów deszczu, a gdy deszczu brakuje? Obserwowane w sali rośliny doniczkowe wymagają podlewania, kwiaty w wazonie muszą mieć uzupełnianą wodę. Co się dzieje z rośliną gdy zabraknie wody? A co z drzewami? Czy woda może być transportowana przez tak grube łodygi i pień drzewa? Jak woda z korzeni dostaje się do najwyższych części rośliny? Czy woda może płynąć do góry? Szukaliśmy odpowiedzi na mnóstwo pytań.

Podczas zajęć dzieci dowiedziały się i samodzielnie sprawdzały, na czym polega zjawisko transportowania wody w roślinach. Dzięki doświadczeniom sprawdziły, dlaczego wielkość i wysokość naczynia ma wpływ na zachowanie wody oraz co wspólnego z roślinami i wodą mają chusteczki higieniczne.

Do naszych pierwszych doświadczeń wykorzystaliśmy seler naciowy. Gdy przyjrzeliśmy się jego liściom, widać było sieć żyłek – nerwów, którymi roślina transportuje wodę. W naszym doświadczeniu wykorzystaliśmy liście selera, które wstawiliśmy do słoiczków z zabarwioną barwnikami spożywczymi wodą. Po kilku dniach liście zmieniły kolor. Dzięki temu udało się zobaczyć, że woda razem z barwnikiem dotarła aż do najmniejszych koniuszków liści, barwiąc je na kolor barwnika zawartego w wodzie. Po przecięciu łodyżki widzieliśmy barwne punkciki – to właśnie rurki, którymi woda wędruje do liści.

W kolejnym doświadczeniu wykorzystaliśmy chusteczkę higieniczną, którą zanurzyliśmy częściowo w słoiku z wodą z barwnikiem, drugi jej koniec pozostał na zewnątrz słoika. Bardzo szybko zaobserwowaliśmy, jak woda „wędruje” po chusteczce, a jej nadmiar skapuje po przeciwnej dotąd suchej stronie chustki.

Następne doświadczenie wymagało dłuższej obserwacji: do słoika wstawiliśmy drobne gałązki drzew i inne rośliny. Do jednego słoika wlaliśmy wodę, do drugiego nie. Wstawione do wody rośliny wytrzymały dłużej niż te bez wody. Rośliny bez wody szybko zwiędły i zrobiły się wiotkie. To musi znaczyć, że nawet bez korzenia roślina pobiera wodę, przynajmniej przez pewien czas. Najdłużej bez wody wytrzymały cienkie gałązki drzew, lecz i one po kliku dniach uschły i zrobiły się kruche w dotyku.

Sprawdzaliśmy, jak to jest możliwe że gałązki drzew wytrzymały bez wody najdłużej. Ze świeżo ściętego drzewa otrzymaliśmy plaster z jego pnia. Plaster drzewa okazał się we wnętrzu wilgotny, nasączony wodą, to znaczy że roślina nawet poprzez tak gruby pień „pije” wodę . Trzeba było długo czekać aby zobaczyć, co się stanie z plastrem pnia drzewa . Po kilkunastu dniach plaster zrobił się suchy i popękał z braku wody.

Autorki: Anna Ryba , Agnieszka Przeworska.

DODAJ INSPIRACJĘ

Masz ciekawy pomysł na inspirację dla innych odkrywców? Uzupełnij formularz i prześlij go do nas.

DODAJ INSPIRACJĘ