Tajemnice jesiennych drzew

Data dodania: 21.11.2019 Autor: Anna Ryba

 

Wyjątkowo ciepła i słoneczna jesień oraz długie wizyty w ogrodzie, stały się inspiracją do zagłębienia się w tematy związane z drzewami.

Dzieci z nasze Klubu rozpoczęły od obserwowani zmian w wyglądzie drzew, z uwagą dostrzegały różnice w ich wyglądzie, kształcie kory, samych drzew czy koloru liści. Jedną z czynności, które zrobiliśmy był pomiar obwodu pni wybranych drzew. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, co to są słoje przyrostu.

Dzieci zauważyły dodatkowo, że drzewa mogą być mieszkaniem dla innych zwierząt. O ich obecności świadczą m.in. dziuple czy stanowiące schronienie dla owadów maleńkie otwory w korze.

Drzewa są miejscem i źródłem do życia innych. Można na nich spotkać np. grzyby, takie jak huba. Rozwiązaliśmy też zagadkę porastającego pień mchu, a przytulając się do drzewa poznawaliśmy fakturę kory. Klubowicze dostrzegli również na gałęziach owoce o ciekawych kształtach. Czy są tylko dla zwierząt i ptaków? Jakie jeszcze tajemnice mają drzewa? Jest ich naprawdę wiele, ale następne poznamy dopiero wiosną.

Jesień to również porządki, dlatego z wielkim zapałem wzięliśmy się do grabienia liści. Dzięki temu wiemy już, jak ważne jest to dla środowiska.

Była jednak taka jedna tajemnicą, którą postanowiliśmy obserwować dłużej. Posadziliśmy w naszej sali żołędzia, jednego w hodowli wodnej, a drugiego w ziemi. Czy z żołędzia wyrośnie zalążek dębu? Na to trzeba poczekać dłużej. Mamy nadzieję, że wiosną wysadzimy siewkę do naszego ogrodu.

Zebrane materiały przyrodnicze (liście, szyszki, gałązki, kasztany, żołędzie) były materiałem, który posłużył nam do kolejnych samodzielnych zabaw badawczych zgłębiających wiedzę przyrodniczą. Posłużyły nam również do tworzenia niezwykłych obrazów przyrodniczych.


Autor: Anna Ryba , Agnieszka Przeworska.

DODAJ INSPIRACJĘ

Masz ciekawy pomysł na inspirację dla innych odkrywców? Uzupełnij formularz i prześlij go do nas.

DODAJ INSPIRACJĘ