Gra uliczna "Historia zapisana nie tylko w murach" dla małych Badaczy KMO-

Data dodania: 30.04.2019 Autor: Barbara Foryt

 

W dniu 25 kwietnia 2019 roku, w ramach realizacji projektu badawczego „Na tropie historii – moje miasto 100 lat temu” zorganizowaliśmy grę terenowa pt. „Historia zapisana nie tylko w murach”.

Projekt pomysłu Klubu Młodego Odkrywcy „Pchełki” realizowany jest pod patronatem Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza, Urzędu Miasta Chełm oraz PWSZ Chełm. Patronat medialny objęło Radio Bon Ton i Super Tydzień Chełmski.

W grze terenowej udział wzięło 9 placówek oświatowych:
▪ Przedszkole Miejskie nr 2- KMO „Dwójeczka”,
▪ Przedszkole Miejskie nr 5 – KMO „Mali Odkrywcy”,
▪ Przedszkole Miejskie nr 6 – KMO „Ciekawe Jeżyki”,
▪ Przedszkole Miejskie nr 8 – KMO „Pchełki”,
▪ Przedszkole Miejskie nr 11 – KMO „Molekułki”,
▪ Przedszkole Miejskie nr 13 – KMO„ Bystrzaki z Trzynastki”,
▪ Przedszkole Miejskie nr 14 – KMO „Atomki”

oraz szkoły podstawowe:
▪ Szkoła Podstawowa nr 4 – KMO „Tropiciele Nauki”,
▪ Szkoła Podstawowa nr 11 – KMO „Lupka”

W składzie komisji czuwającej nad przebiegiem gry terenowej zasiedli m.in. historyk i regionalista Zbigniew Lubaszewski, pracownicy Muzeum Ziemi Chełmskie, studenci z PWSZ, goście z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz redaktor Radia Bon Ton.

Trasa gry biegła od Magistratu miasta poprzez ulicę Lubelską, Dzwonnicę przy Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, aż do Wysokiej Górki.

Do gry przygotowaliśmy 14 stanowisk, przy których dzieci miały do wykonania różne zadania związane z historią Chełma i jego zabytkami. Za ich przygotowanie odpowiadali opiekunowie KMO oraz eksperci. Każda drużyna zaopatrzona była w plan Starówki i kartę do zdobywania pieczątek potwierdzających wykonanie danego zadania.

Co najciekawsze wszyscy uczestnicy wytrwale przemierzali drogę od stanowiska do stanowiska. Udało się to nawet tym najmłodszym – 4-letnim – klubowiczom.

Dzieci doskonale wykonywały przygotowane zadania: odpowiadały na pytania, rozwiązywały zagadki, quiz, rebus, układały puzzle i rozsypanki wyrazowe. Wykazały się między innymi spostrzegawczością, refleksem, umiejętnościami przeliczania, porównywania, segregowania, kodowania, a przede wszystkim wiedzą o zabytkach Chełma.

O wyznaczonej porze wszystkie drużyny spotkały się pod Studnią, by podsumować wyniki zabawy i pochwalić się zdobytymi pieczątkami potwierdzającymi wykonane zadania. Wśród przedszkolaków dominowały emocje – radość, duma oraz satysfakcja z osiągniętych celów. Grupy uczestniczące w grze terenowej otrzymały dyplomy oraz nagrody ufundowane przez muzeum. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym gra terenowa, wykonywanie zadań, dzielenie się wiedzą i zdobywanie nowych informacji bardzo się spodobały. Podczas realizacji projektu Kluby Młodego Odkrywcy stanęły przed wyzwaniem poznawania warsztatu historyka, pracy muzealnika, a także umiejętności odczytywania map i orientacji w terenie.

Projekt doskonale wpisuje się w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ponadto sprzyja kształtowaniu postaw patriotycznych u najmłodszych poprzez badanie i odkrywanie historii własnego miasta oraz regionu. Dzieci dowiedziały się w ten sposób, że losy „małej ojczyzny” są ściśle związane z dziejami naszej większej ojczyzny – Polski.

Relację przygotowała Katarzyna Wójcik- opiekun KMO „Pchełki”

DODAJ INSPIRACJĘ

Masz ciekawy pomysł na inspirację dla innych odkrywców? Uzupełnij formularz i prześlij go do nas.

DODAJ INSPIRACJĘ