Projekt Badacze KMO 2018 "Badanie wpływu kwaśnego deszczu na materię ożywioną i nieożywioną" KMO Amp

Data dodania: 28.01.2019 Autor: Małgorzata Więcław

 

W grudniu 2018 r. w Klubie Młodego Odkrywcy "Amperki", działającego w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Sieteszy, rozpoczęły się prace nad projektem "Wpływ kwaśnego deszczu na materię ożywioną i nieożywioną".

Ze środków finansowych otrzymanych w ramach nagrody zakupiliśmy niezbędne pomoce naukowe, m.in. ph-metr, podświetlane lupy, szalki Petriego, inspekt, kamerę. Otrzymaliśmy również nagrodę rzeczową, którą jest mikroskop.

Po krótkim wprowadzeniu do tematu kwaśnych deszczy zaplanowaliśmy pracę

w zespole 8-osobowym. Każdy z uczestników projektu otrzymał szalkę Petriego, wodę zakwaszoną kwasem siarkowym (około 4,3 ph). W szalce umieszczone zostały: piaskowiec, tynk, cegła gleba, miedź, cyna, srebro, gwóźdź. Celem naszych badań była obserwacja wyglądu zewnętrznego i dokumentacja materii nieożywionej poddanej działaniu kwaśnego deszczu. Po ponad 3 tygodniach zaobserwowaliśmy zmiany wyglądu części materiałów.

Próbki tynku, cegły, piaskowca oraz gwoździa stały się bardziej chropowate oraz oddzieliły się od nich małe fragmenty, jednak klubowiczów najbardziej zaciekawiła zmiana wyglądu cyny – pojawił się n niej nalot a próbka zmieniła swój kolor. Jedynie srebro i miedź nie zmieniły swojego wyglądu, a to jeszcze nie koniec naszego eksperymentu.

Nasze obserwacje i dyskusja zainspirowały nas to do zwiększenia kwasowości roztworu wodnego do około 3 ph. Sądzimy, że procesy będą zachodziły szybciej, jednak na potwierdzenie tej hipotezy trzeba będzie poczekać.

Początkowo planowaliśmy czas trwania obserwacji na około 4 tygodnie lecz chcemy wydłużyć czas eksperymentu spodziewając się jeszcze ciekawszych efektów.

Oprócz zmian w badanych materiałach, okazało się także, że wodny roztwór kwasu siarkowego z upływem czasu zmniejsza swoją kwasowość, więc 1 raz w tygodniu sprawdzamy jego ph i doprowadzamy do określonej przez nas wartości.

Zachęcamy inne kluby by wzięły udział w tym badaniu i wymieniły się swoimi doświadczeniami.
Może macie jakieś ciekawe pomysły w tym zakresie?

Relację przygotowała Małgorzata Więcław

Konkurs Badacze KMO 2018 jest współfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności

DODAJ INSPIRACJĘ

Masz ciekawy pomysł na inspirację dla innych odkrywców? Uzupełnij formularz i prześlij go do nas.

DODAJ INSPIRACJĘ