Światowy Dzień Wody

Powrót

20 marca KMO Pchełki razem ze studentami zorganizował uroczyste obchody Światowego Dnia Wody na terenie PWSZ.

Na spotkanie zostały zaproszone wszystkie kluby działające w chełmskich placówkach - przedszkolach, szkołach podstawowych i liceach. Był to doskonały moment, by wszyscy mogli się lepiej poznać i zintegrować oraz wymienić się swoimi spostrzeżeniami, pomysłami i planami na przyszłość.

Nasze przedszkolaki zaprezentowały wszystkim inscenizację pt. „Woda - źródłem życia”, a po zabawach integracyjnych poszczególne kluby udały się do swoich stanowisk, gdzie  prezentowały przygotowane przez siebie eksperymenty. Wszyscy mogli działać, odkrywać, samodzielnie dochodzić do wniosków oraz poznawać właściwości fizyczne i chemiczne wody. Po doskonałej zabawie wspólnie uczestniczyliśmy w degustacji wody. 

Na zakończenie klub działający w Szkole Podstawowej nr 11 zaprosił wszystkich na spotkanie KMO i warsztaty z okazji Światowego Dnia Ziemi, które odbędą się 23 kwietnia na terenie szkoły. Będzie to kolejna okazja do wspólnego odkrywania świata poprzez działanie, eksperymentowanie i wspaniałą zabawę.

22 marca w naszym przedszkolu bardzo uroczyście obchodzony był Światowy Dzień Wody.

Tego dnia wszystkie przedszkolaki, nauczycielki oraz panie z personelu administracyjno-technicznego miały na sobie ubrania w kolorze niebieskim. Już od samego rana dzieci mogły bawić się i działać w „wodnych laboratoriach”, które mieściły się w trzech salach.

Dzieci podczas zabaw i wykonywanych eksperymentów poznawały obieg wody w przyrodzie oraz stany skupienia i właściwości wody. Tworzyły także mapę myśli „O wodzie". Samodzielnie dochodziły do wniosku, że bez wody nie byłoby życia na naszej planecie.

Oglądały m.in. kropelkę wody pod mikroskopem i sprawdzały, czy woda ma smak i zapach. Przeprowadzały eksperymenty „Jak dźwięk rozchodzi się w wodzie?”, „Co pływa, co tonie?” oraz „Czy można klaskać pod wodą?”. Sprawdzały też, czy woda łączy się z innymi substancjami oraz szukały odpowiedzi na pytania, gdzie jest woda w człowieku i dlaczego woda myje.

Grupa „Odkrywców” - dzieci pięcioletnich - przygotowała inscenizację słowno-muzyczną pt. „Woda - źródłem życia”, podczas której zaprezentowała piosenki i wiersze o wodzie oraz przedstawiła wszystkim dzieciom ciekawostki związane z właściwościami fizycznymi wody - „niezwykłej substancji”. Pani Woda wraz z innymi bohaterami przedstawienia zachęciła wszystkich do oszczędzania wody oraz wspólnego dbania o jej czystość i naturalne zasoby.

Po wspólnych zabawach dzieci z grupy „Odkrywców” wykonały „Ekologiczne kropelki” z materiałów recyklingowych. Jedna z tych prac została zgłoszona na konkurs organizowany przez MPGiK w Chełmie. Antosia, jej autorka, zdobyła tam 1. miejsce.

Relację przygotowała Katarzyna Stefaniak - opiekun KMO Pchełki