Scenariusze

Scenariusze doświadczeń dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Nauki Kopernik. Utwory powstały w ramach Programu Klub Młodego Odkrywcy, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści – pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych praw oraz o programie Klub Młodego Odkrywcy. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

 

Zachęcamy do zapoznania się z wydanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe podręcznikiem "Klub Młodego Odkrywcy, tom II". Zawiera on propozycje 232 otwartych i aktywizujących scenariuszy z pola fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii, geologii i ekologii.

 

Pokaż wyszukiwanie

Woda pełna życia

Czy woda z czystego jeziora jest naprawdę czysta? Zbadaj organizmy, które zamieszkują kroplę wody!

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Biologia, Geografia, Chemia,
Tagi:
owad, skorupiak, pierwotniak, pajęczak, larwa, dezynfekcja, woda zdatna i niezdatna do picia

Zrzucić liście czy nie zrzucać?

Dlaczego drzewa liściaste zrzucają swoje liście na zimę, a iglaste – nie? Proste eksperymenty pozwolą ci znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Czytaj więcej
Czas trwania:
3 ?
Dziedzina:
Biologia, Geografia,
Tagi:
transpiracja, aparaty szparkowe, gatunek iglasty, gatunek liściasty, przystosowanie

Globusowe ABC

Południk, równoleżnik, strefy czasowe... – te terminy mogą sprawić trudność, ale tylko dopóty, dopóki nie narysujcie swojego własnego globusa. Tworząc go krok po kroku, z pewnością łatwiej zapamiętajcie, czym są długość i szerokość geograficzna.

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Geografia,
Tagi:
globus indukcyjny, równik, równoleżnik, południk, biegun

Krajobraz na kartce

Czy oglądając różne krajobrazy Polski przez okno pociągu albo w telewizji, zastanawiałeś się czasem, skąd wzięła się taka różnorodność? Czy to dzieło natury, czy człowieka?

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Geografia, Społeczne,
Tagi:
krajobraz naturalny, krajobraz miejski, krajobraz przemysłowy

Ilu znasz sąsiadów Polski?

Z iloma krajami sąsiaduje nasz kraj? Jakie są ich flagi, największe rzeki czy stolice? Dzięki wspólnie zrobionej grze dużo łatwiej będzie to zapamiętać!

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Społeczne, Geografia,
Tagi:
stolica, kierunki geograficzne, granica