Scenariusze

Scenariusze doświadczeń dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Nauki Kopernik. Utwory powstały w ramach Programu Klub Młodego Odkrywcy, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści – pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych praw oraz o programie Klub Młodego Odkrywcy. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

 

Zachęcamy do zapoznania się z wydanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe podręcznikiem "Klub Młodego Odkrywcy, tom II". Zawiera on propozycje 232 otwartych i aktywizujących scenariuszy z pola fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii, geologii i ekologii.

 

Pokaż wyszukiwanie

Gdzie to powietrze?

Czy gasiłeś kiedyś świeczkę? Na pewno, ale co się stanie, kiedy świeczkę ustawimy za różnymi przedmiotami, uda się ją zgasić? Przekonaj się sam!

Czytaj więcej
Czas trwania:
1 ?
Dziedzina:
Fizyka,
Tagi:
powietrze, prawo Bernoulliego

Czy w kremie, który używasz jest filtr UV?

W opisach kosmetyków (kremów, pomadek) znajduje się informacja, czy dany produkt zawiera filtr UV. Celem doświadczenia jest sprawdzenie, czy w danym kremie lub innym kosmetyku znajduje się właśnie taki filtr.

Czytaj więcej
Czas trwania:
1 ?
Dziedzina:
Fizyka,
Tagi:
promieniowanie nadfioletowe, filtr UV, fluorescencja

Dźwięki muzyki

Zbudowanie ksylofonu, poznanie od czego zależy wysokość dźwięku.

Czytaj więcej
Czas trwania:
1 ?
Dziedzina:
Fizyka,
Tagi:
Drgania, muzyka, ksylofon

Czy Ziemia nosi płaszcz?

Co wspólnego ma lepkość płynów z płaszczem Ziemi? Dzięki temu doświadczeniu dowiesz się więcej nie tylko o lepkości płynów, ale również o budowie Ziemi.

Czytaj więcej
Czas trwania:
1 ?
Dziedzina:
Geografia, Fizyka,
Tagi:
lepkość, skorupa ziemska, płaszcz ziemski, płyty tektoniczne

Co przewodzi prąd, a co nie?

Klubowicz po wykonaniu prostych eksperymentów określi jakie materiały przewodzą prąd elektryczny, a które są izolatorami.

Czytaj więcej
Czas trwania:
1 ?
Dziedzina:
Fizyka,
Tagi:
Przewodnik, izolator, prąd elektryczny