Scenariusze

Scenariusze doświadczeń dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Nauki Kopernik. Utwory powstały w ramach Programu Klub Młodego Odkrywcy, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik przy wykorzystaniu środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści – pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych praw oraz o programie Klub Młodego Odkrywcy. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/.

 

Zachęcamy do zapoznania się z wydanym przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe podręcznikiem "Klub Młodego Odkrywcy, tom II". Zawiera on propozycje 232 otwartych i aktywizujących scenariuszy z pola fizyki, astronomii, chemii, biologii, geografii, geologii i ekologii.

 

Pokaż wyszukiwanie

Uff, jak gorąco!

Gdy dokucza nam upał, szukamy ulgi nad wodą lub w strumieniu powietrza z wentylatora. Ale właściwie dlaczego?

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Biologia, Fizyka, Chemia,
Tagi:
parowanie, temperatura odczuwalna, wilgotność powietrza

Zmierz kaloryczność

Zbuduj prosty kalorymetr, Zbadaj, który z orzechów bardziej ogrzeje wodę, a zatem który z nich ma większą wartość energetyczną.

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Biologia, Fizyka,
Tagi:
spalanie, kaloryczność, kalorymetr, kaloria

Noce i dnie

Kiedy w ciągu dnia zadzwonicie do kogoś w odległym kraju, może się okazać, że ten ktoś... śpi, ponieważ u niego jest noc. Jak to możliwe? Przecież oświetla nas to samo Słońce! Łatwiej to zrozumieć dzięki doświadczeniu.

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Geografia, Fizyka,
Tagi:
dzień i noc, globus, kształt Ziemi

Słońce z ukosa

Ziemia jest kulą, co sprawia, że w danym momencie połowa Ziemi jest nieoświetlona (panuje tam noc). Na części oświetlonej najmocniej grzeją promienie padające prosto z góry – najbardziej ogrzewane są te części kuli, które skierowane są prosto w Słońce

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Fizyka, Geografia,
Tagi:
ruch obiegowy, oś ziemska, pory roku

Lecimy na Jowisza. Czy to daleko?

Jakie znasz rodzaje ciał niebieskich? Czy są blisko czy daleko? Przeanalizuj Układ Słoneczny i dalszy kosmos jak profesjonalny astronauta, posługując się fachowymi jednostkami: latami świetlnymi, jednostkami astronomicznymi oraz rozmiarami kątowymi.

Czytaj więcej
Czas trwania:
2 ?
Dziedzina:
Fizyka, Matematyka,
Tagi:
gwiazda, planeta i planeta karłowata, planetoida, rok świetlny, rozmiar kątowy