Badania natężenia oraz częstotliwości dźwięku i ich wpływ na zdrowie – Badacze KMO 2017

Powrót

Z hałasem mamy do czynienia w domu, szkole oraz najbliższym otoczeniu. KMO Ciekawi Świata oraz KMO Poszukiwacze, postanowili przyjrzeć się temu problemowi bliżej. Tak powstał pomysł na projekt badawczy do konkursu Badacze KMO 2017, który zatytułowaliśmy „Badania natężenia oraz częstotliwości dźwięku i ich wpływ na zdrowie”.

Wiedzieliśmy, że hałas to każdy niepożądany bodziec dźwiękowy, który oddziałuje niekorzystnie na nasz organizm. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się, do mierzenia natężenia i częstotliwości dźwięku może służyć nie tylko decybelomierz, ale także smartfon. Należy pamiętać, że po ściągnięciu odpowiedniej aplikacji, należy ją skalibrować – znaleźć odpowiednią częstotliwość i natężenie w radio oraz ustawić telefon w odpowiedniej odległości. Dopiero tak przygotowanym urządzeniem możemy rozpocząć nasze badania.

29 stycznia, na grupie „Opiekunowie KMO” na Facebooku zaprosiliśmy Opiekunów i członków KMO do włączenia się w nasze badania. Do wszystkich chętnych zostały wysłane nieznędne materiały (prezentacja oraz krótka instrukcja). Jak widać, niektóre KMO już działają! W marcu odbędą się kolejne badania poziomu natężenia i częstotliwości dźwięku.

Temat projektu wybrałam ponieważ wiem, ile radości sprawiła od klubowiczom. Nie chciała bym psuć zabawy, ale moi klubowicze tak bardzo wciągnęli się w badania, że pomiarów dokonywali w drodze do babci, szkoły, w sklepie praz lesie.

A jaki wy macie pomysł? Czeka z niecierpliwości na Wasze, bo jesteście niesamowici!

Pozdrawiam Barbara Szymańska-Markowska

 

"Badania natężenia oraz częstotliwości dźwięku i ich wpływ na zdrowie" jest jednym z trzech projektów, które zwyciężyły w konkursie Badacze KMO 2017. Kolejna edycja konkursu planowana jest na wrzesień 2018 r. 

Komentarze