Projekt "Przyroda, matematyka i technika wokół nas" – KMO Lupki

Powrót

Mali badacze z klasy I A ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Chełmie zainspirowani działaniami przedszkolaków z KMO „Pchełki” w styczniu 2018 dołączyli do projektu „Przyroda, matematyka i technika wokół nas” i wspólnie podglądają zimową przyrodę. Tematyka projektu jest spójna z obowiązującą podstawą programową (Rozporządzenie MEN  z dn. 14.02.2017 r.) zatem  w działania projektowe zostali włączeni wszyscy uczniowie klasy. Jest to doskonała okazja rozszerzenia tematyki omawianej na lekcji.

Otaczający świat przyrody inspiruje do stawiania pytań: Jak? Dlaczego? Czy? Kiedy? W jaki sposób? Co? Poszukiwanie odpowiedzi skłania dzieci do samodzielnego myślenia, stawiania hipotez, a następnie ich sprawdzania.  Punktem wyjścia było sformułowanie kluczowych pytań, dotyczących świata przyrody oraz określenie obszarów badań i poszukiwań. Pytań było wiele:

  • Jakie ptaki mogą pojawić się w przyszkolnej stołówce?
  • Czy posmakuje im karma przygotowania przez ekspertów z pierwszej klasy?
  • Co można zobaczyć w grudce śniegu?
  • Czy rośliny zimą żyją?
  • Co kryje się pod łuską otaczającą kwiatowe pąki?

Jednym z najistotniejszych pytań było „Czy cała przyroda usypia zima?” Uczniowie rozpoczęli obserwacje roślin w otoczeniu szkoły oraz zachowania ptaków i innych zwierząt, poszukiwali informacji w Internecie na temat zaobserwowanych okazów, ich upodobań, założyli też dla nich przyszkolną „stołówkę”, skomponowali karmę. Wykonali plastyczne obrazy ptaków goszczących w karmniku klasowym, z zachowaniem kolorystyki ich upierzenia.

Po powrocie z ferii rozpoczniemy prowadzenie hodowli roślin i badania nad tym co i w jakim stopniu wpływa na ich rozwój. Wprawdzie wszyscy czekają na wiosnę, ale zima dla młodych odkrywców także może być inspirująca.

Wszystkich ciekawych naszych działań zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu http://youtu.be/UK3LeXbngqI 

 

Relację przygotowała: Ewa Lipska (KMO „Lupka”)

Przyroda, matematyka i technika wokół nas” jest jednym z trzech projektów, które zwyciężyły w konkursie Badacze KMO 2017. Kolejna edycja konkursu planowana jest na wrzesień 2018 r.  


Komentarze