Konstruowanie wzmacnia mózg i poszerza horyzonty

Powrót

Pierwsze w tym roku KMO w Centrum przebiegło pod znakiem tektury, wiertarki i kleju na gorąco. Opiekunowie zainteresowani uczeniem się przez konstruowanie spędzili dwa dni mierząc się z kolejnymi wyzwaniami i rozwiązując jeden problem za drugim.

Pierwsze z trzech dwudniowych szkoleń dla Opiekunów KMO organizowanych przez nas co roku odbyło się w ramach współpracy z projektem Warsztat Konstruktorów Marzeń, finansowanym przez firmę Boeing. Wśród Opiekunów, którym udało się znaleźć na krótkiej liście zaproszonych na spotkanie, znaleźli się zarówno Ci którzy często u nas goszczą, jak i Ci, którzy byli po raz pierwszy lub drugi. Wszyscy z pasją zaangażowali się w tworzenie narzędzi edukacyjnych przy pomocy warsztatu Konstruktorzy Marzeń i po wizycie w sklepie budowlanym.

Okazało się, że chociaż warto określić na początku założenia bazowe, to najlepiej sprawdza się otwarta głowa i elastyczność w dopasowaniu się do możliwości. Procentowała umiejętność krytycznego myślenia, a przede wszystkim umiejętność uczenia się na błędach. Opiekunowie pracowali w trzyosobowych zespołach i stworzyli m.in.: wahadło; samochód sterowany; bazukę na sprężone powietrze strzelającą pianką (w pierwotnej wersji miała strzelać ziemniakami) oraz wirujący eksponat, który pełni rolę tornada ogniowego, mieszalnika barw i urządzenia ilustrującego zjawisko iluzji optycznej.

Przypominamy, że nie tylko uczestnicy szkolenia Warsztat Konstruktorzy Marzeń mogą wziąć udział w konkursie grantowym o tej samej nazwie. Do wygrania granty w wysokości nawet 4000 złotych! Zapraszamy.

Zapisy na 2. KMO w Centrum, które odbędzie się w CNK 14-15 kwietnia, 12-18 marca. Uprzejmie informujemy, że termin może się przesunąć, o jeden / dwa dni. Tradycyjnie będzie to spotkanie połączone z organizowanym w Koperniku Festiwalem Odkrycia i w pierwszej kolejności zapraszamy Opiekunów uczących fizyki.

Zuzanna Michalska